ABD'den çığır açan deney: Ay toprağında bitki yetiştirdiler

Bilim insanları, sert Ay toprağında herhangi bir bitkinin filizlenip filizlenmeyeceğini merak ederek gelecekteki Ay keşiflerinde astronotlar için önemli olan bir çalışmaya imza attı. Çığır açan deneyde Apollo 11 Ay görevinde toplanıp Dünya'ya getirilen toprakta bitki yetiştirdiler.

13.05.2022-14:56 - (Son Güncelleme: 13.05.2022-15:09)ABD'den çığır açan deney: Ay toprağında bitki yetiştirdiler

ABD’de bulunmakta olan Florida Üniversitesi’ndeki bilim insanları, Ay’dan getirilen toprakta ilk kez bitki yetiştirildiğini açıkladı. Bilim insanların yapmış olduğu çalışmalar ışığında, 1969-1972 Apollo görevi sırasında Ay’dan Dünya’ya getirilen topraklarda ilk kez bitki yetiştirildi. Bu çalışmanın, Ay'da uzun süre kalabilmek için çok önemli olduğu belirtilirken, tohumların sürpriz bir şekilde 2 gün içinde filizlendiği öğrenildi.

Florida Üniversitesinden Profesör Anna-Lisa Paul, çalışmayı anlatan makalede, 'Sizlere nasıl şaşkın olduğumuzu anlatamam. Ay örneğindeki veya kontrol altındaki her bitki, 6 gün boyunca aynı gözüküyordu' açıklamasında bulundu. Günler sonrasında bitkilerde farklılıkların gelişmeye başladığı, Ay'dan getirilen toprakta bulunan bitkilerin stres belirtileri gösterdiği, daha yavaş geliştikleri ve bodur kaldıkları dile getirildi.

Ay keşifleri için büyük önem taşıyor

Bitkilerde yaşanan bu tuhaf değişimlerin normal etkiler olduğu belirtilirken, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Yöneticisi Bill Nelson konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında, 'Bu araştırma, NASA’nın uzun vadeli insani keşif hedefleri için kritik öneme sahip. Çünkü, derin uzayda yaşayan ve faaliyet gösteren gelecek astronotlar için gıda kaynakları geliştirmek amacıyla Ay’daki ve Mars’taki kaynakları kullanmamız gerekecek. Bu temel bitki yetiştirme araştırması aynı zamanda NASA’nın, dünyada gıda kıtlığı olan bölgelerde bitkilerin stresli koşulların üstesinden nasıl geleceğini anlamasına yardım edecek ve tarımsal yenilikleri ortaya çıkarmak için nasıl çalıştığının da önemli bir örneği olacak' açıklamalarda bulundu.

Araştırmalarını sürdüren bilim insanları için Ay'dan getirilen çok fazla toprak bulunmazken, Florida Üniversitesi’ndeki araştırma grubuna onlarca yıldır kilitli tutulan kaynaklardan her bir bitki için 1 kilogram toprak verildi. NASA astronotları 1969’dan itibaren 3 yıllık süreçte Ay yüzeyinden 382 kilogram Ay taşı, çekirdek numuneleri, çakıl taşları, kum ve toz getirmişti.

İbrahim Turna
ibrahim.turna@outlook.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal