ABD yargısı, eski başkan Trump’ı 454 milyon dolarlık cezaya çarptı: Yeni gelişmeler var!

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın başı davalarla yine dertte. Milyon dolarlık davalarla uğraşan Trump, yargıçın verdiği cezaya avukatlarıyla birlikte itiraz etti. İşte ayrıntılar…

27.02.2024-15:32 - (Son Güncelleme: 27.02.2024-15:37) ABD yargısı, eski başkan Trump’ı 454 milyon dolarlık cezaya çarptı: Yeni gelişmeler var!

Donald Trump; kendisi, çocukları ve şirketleri için açılan, yaklaşık 454 milyon dolar para cezasına çarptırıldığı dolandırıcılık davasını temyize (İstinaf mahkemesinin vermiş olduğu karara karşı olarak hükümlerinin yeniden incelenmesi için yapılan kanun yoluna temyiz denir) götürdü.

Trump’ın avukatları hükmü veren yargıca dava açtı!

ABD Eski Başkanı Trump'a 454 milyon dolarlık ceza

AA’dan ulaşılan bilgilere göre, eski ABD Başkanı Trump'ın avukatları, Temyiz Mahkemesine verdikleri dilekçede, tazminat kararına itiraz ettikleri öğrenilirken, temyiz başvurusunda, hükmü veren yargıç Arthur Engoron hakkında "yetkisini kötüye kullanma", "yetkisini aşma" ve "kararda hukuki veya olgusal bir hata" olup olmadığının araştırılması talebinde bulunduğu da öğrenildi.

Milyon dolarlık ceza!

Yargıç Engoron'un hükmettiği yaklaşık 355 milyon dolar para cezasının, faizle yaklaşık 454 milyon dolara çıktığı ve Trump'ın ödemesi gereken tutarın günde yaklaşık 112 bin dolar arttığı kaydediliyor. Avukatların bu itiraz kararı sonrası Temyiz Mahkemesi, Engoron'un kararını bekletme, ceza tutarını düşürme, cezayı değiştirme veya tamamen iptal etme yetkilerine sahip bulunurken; Trump aleyhinde karar çıkması halinde ise eski Başkan'ın avukatlarının kararı bir üst mahkemeye taşıyabileceği de belirtiliyor.

Trump’ın dolandırıcılık davası

Eski Başkan Trump’ın dolandırıcılık davasının gerekçesi ise şu şekilde; Trump, çocukları ve "Trump Organization" adlı şirketinin anlaşmalar ve finansman sağlama evrakında varlıklarına aşırı değer biçerek ve net servetini abartarak bankaları, sigortacıları ve iş dünyasından kişileri dolandırdığına ilişkin dava, 2 Ekim 2023'te başlamış ve 11 Ocak'ta sona ermişti. Eski başkanın avukatları dava sürecinde, New York Başsavcısı Letitia James'in iddianamesinin yasal mekanizmasına itiraz etmiş ve Engoron'un ön yargılarla karar verdiğini savunmuştu. James'in iddianamesi, Trump'ın, 3 çocuğu ve şirketinin servetini 3,6 milyar dolar fazla gösterdiğini öne sürerek Trump ve çocuklarının, New York'ta şirket kurmalarını ve 5 yıl boyunca ticari gayrimenkul satın almalarını yasaklamasını, aynı zamanda 370 milyon dolar para cezasına çarptırılmalarını talep ediyordu.

En maliyetli dava!

ABD Eski Başkanı Trump'a 454 milyon dolarlık ceza

Davadaki ifadelerine ulaşılan Trump’ın, net varlığının birkaç milyar dolar olduğunu savunarak mülk ve yatırımlarının yanı sıra yaklaşık 400 milyon dolar nakit parası olduğunu belirtmişti. Şu zamana kadar karşı karşıya olduğu hukuki süreçler arasında en maliyetlisinin Engoron'un kararı olduğunu belirten Trump, "Mükemmel bir şirket kurduğu, bolca nakit, harika binalar, harika her şeyi elde ettiği" için cezalandırıldığından şikayet etmişti.

Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal