ABB Başkanı Mansur Yavaş ile AK Partili meclis üyeleri arasında tartışma çıktı: Meclise zabıtalar girdi!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Belediyedeki meclis üyeleri arasında tartışma çıktı. Yavaş, salona zabıtayı alarak üyeleri dışarı çıkarttı.

13.05.2022-11:12 - (Son Güncelleme: 13.05.2022-16:50)

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile AK Partili Meclis üyeleri arasında bir tartışma yaşandı. Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Birinci Başkanvekili Fatih Ünal’a karşı iki kez ihtar verdi ve Ünal’a “Sana ikinci ihtarım. Zabıtaya attıracağım. Attıracağım. Seni de attıracağım” şeklinde cümleler sarf etti. Mansur Yavaş’ın kararıyla Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne zabıtalar girdi ve Meclis üyeleri tarafından protesto edildi.

Seni attıracağım

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın AK Partili Meclis üyelerine söz hakkı vermediği gerekçesiyle bir tartışma başladı. Mansur Yavaş, söz konusu duruma itirazda bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Birinci Başkanvekili Fatih Ünal’a iki defa ihtar verdi ve Fatih Ünal’a “Sana ikinci ihtarım. Zabıtaya attıracağım. Attıracağım. Seni de attıracağım” dedi.

ABB Başkanı Mansur Yavaş ile Ak Parti vekiller arasında tartışma çıktı: Meclise zabıtalar girdi!

Ünal: "Mansur Yavaş, meclisin saygınlığını ayaklar altına aldı"

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi Birinci Başkanvekili Fatih Ünal; Mansur Yavaş'ın zabıtaları meclise alarak Meclisin saygınlığını ayaklar altına aldığını söyleyerek, "Sayın Yavaş'ın despotça tavrınızı kınıyorum. Bugün Mansur Yavaş bilenerek gelmiş. Despotça tavrını tüm toplantı süresince sürdürdü. Meclis'i bilerek gerdi ve Meclis üyelerine söz vermedi. Gündem içinde konuşmamız gereken konuları konuşturmadı ve konuları müzakereye kapattı. Ardından gündem dışı söz talebimizi kabul etmedi. İtirazlarımız soncu bize ihtar verdiğini verdiğini iddia ederek zabıtaya Meclis'e bastırdı. Zabıtayı Meclis'e sokarak Meclis'in saygınlığını ayaklar altına aldı. Haklı itirazlara tahammül edemedi ve beni salondan attırmak için güya 1. ve 2. ihtarı verdi. Ve zabıtaları içeriye sokarak Meclisin saygınlığını ayaklar altına aldı. Mansur Yavaş'ın bu despotça hareketini ve nobran tavrını şiddetle kınıyorum." ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a birçok farklı isimden tepkiler gelmeye devam etti. Yavaşa gelen bazı tepkiler şöyle:

Yılmazer: Mansur Yavaş'ın balonu zabıta baskınıyla patlamıştır

AK Parti Ankara İl Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı avukat Mehmet Yılmazer: "Antidemokratik lümpen bir anlayışın Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde hakim olmaya başladığını görüyoruz. Mansur Yavaş'ın balonu meclise zabıta baskını yaptırmasıyla patlamıştır. Bu bir kabile yönetimidir. Meclis Üyelerimize zabıtayla baskı kurduran Mansur Yavaş'ı kınıyorum. Bugün Ankara tarihinde ilk defa parlemento baskını gerçekleşmiştir. Bu parlamento Mansur Yavaş'ın değil halkın parlamentosudur. Zabıta daire başkanı ve ilgili zabıtalar görevden derhal alınmalıdır. Bugün Ankara Büyükşehir Belediyesinde hoşgörü tahammül sınırlarını aşmış bir rezalet yaşanmıştır." dedi.

ABB Başkanı Mansur Yavaş ile Ak Parti vekiller arasında tartışma çıktı: Meclise zabıtalar girdi!

Köse: Nobranlık nasıl olur gösterdi

Ankara Büyükşehir AK Parti Grup Başkanvekili ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse: "Bir kez daha nobranlık nasıl olur sayın Mansur Yavaş gösterdi. Mansur Yavaş'ın zabıtası meclisi bastı. Sayın Mansur Yavaş bir kez daha Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni kabile gibi yönettiğini gösterdi. Hem söz vermedi hem de itiraz eden Meclis üyemizi zabıta ile meclis dışına çıkarmaya yeltendi. Kabile Belediyeciliği'ne yazıklar olsun. Tek başına her kararı veren bir kabile başkanı var Büyükşehir'de. Sayın Mansur Yavaş tek başına sadece kendisinin konuşacağı bir meclis istiyor. Ancak kabile zabıtası da Sayın Yavaş'ın Meclisi yönetemediğini görünce direkt içeri girerek küstahca müdahaleye yelteniyor." ifadelerini kullandı.

Acar: Hukuk ve adalet anlayışını bir kez daha gösterdi

Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar: "'Devlet katil değil seri katildir' diyen CHP İstanbul İl başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen hapis cezasını eleştiren Sayın Mansur Yavaş tamamen hukuksuz bir şekilde meclis üyelerini konuşturmamış hukuk ve adalet anlayışını bir kez daha göstermişti. Şeklinde konuşurken, Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz: "Bu ayki Meclis toplantısında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş 'Sadece ben konuşacağım' dedi. Demokratik hakkını kullanmak isteyen seçilmiş meclis üyelerini susturmak için Mansur Yavaş'ın zabıtaları da meclisi bastı. Sayın Mansur Yavaş'ın bu toplantıda sadece kendisi konuşması, söz almak isteyen hiçbir meclis üyesine söz vermek istememesi demokratik yönetim anlayışıyla bağdaşan bir durum değil ve bu durum milli iradenin tecelligâhı Cumhuriyet Ankara'sına yakışmamıştır. Ayrıca söz almak isteyen meclis üyelerini susturmak için Ankara Büyükşehir Belediyesi zabıtaları kelimenin tam anlamıyla meclisi basmıştır. Utanç vericidir. Bir de Sayın Mansur Yavaş kürsüden 'Ben çağırmadan gelmeyin' diyerek aslında toplantı öncesinde nasıl bir hesabın yapıldığını da gözler önüne sermiştir. Yine meclis çalışma usul ve esaslarına göre, soru önergelerini meclis başkanı kabul edip etmeme hakkına sahip değildir. Her soru önergesi, veren kişi tarafından söz hakkı alınarak sorulabilir ya da yazılı olarak verilebilir. Mansur Bey soru önergelerinin mecliste okunmasına da engel olarak meclisin denetleme yetkisini kullanmasına engel olmuştur." ifadeleriyle tepki gösterdi.

Tarık Bulduk
tarikbuldk@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal