81 ilde aynı anda duyuldu: Panik yaratan siren seslerinin nedeni ortaya çıktı!

Türkiye'de 81 ilde aynı anda çalan siren sesleri vatandaşlar arasında panik yaratmıştı. Herkesin aklına Rusya - Ukrayna savaşı gelirken, siren seslerinin sebebinin ne olduğu çok geçmeden ortaya çıktı.

04.03.2022-13:48 - (Son Güncelleme: 04.03.2022-17:14) 81 ilde aynı anda duyuldu: Panik yaratan siren seslerinin nedeni ortaya çıktı!

Türkiye'de 81 ilde aynı anda duyulan siren sesleri vatandaşlarda tedirginlik yaratırken, sosyal medya hesaplarında konunun detayları araştırılıyor. Rusya-Ukrayna arasında yaşanan savaşın ardından sürekli gündeme gelen siren sesleri, ülkemizde de 81 ilde aynı anda duyulunca merak konusu oldu. Siren seslerinin sebebinin 81 ilde aynı anda yapılan tatbikat olduğu ortaya çıktı.

Bakan Soylu tatbikat sonrası yaptığı açıklamada "Bu yıl içerisinde çeşitli temalarda olmak üzere 54 bin tatbikat gerçekleştireceğiz. Yıl sonuna doğru büyük Türkiye tatbikatı yapacağız. Türkiye'de 81 vilayet ve tüm ilçelerde gerçekleştirilen bu tatbikat nedeniyle teşekkür ediyoruz." dedi.

Okullarda gerçekleştirilen tatbikat nedeniyle siren sesleri birçok ilimizde birçok bölgede okullarda duyulurken, vatandaşlar durumun ne olduğunu anlamak için internette araştırmalarda bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konu hakkında dün yaptığı açıklamada okullarımızda tatbikat gerçekleşeceğinden bahsetmişti.


81 ilde okullarda tatbikat yapıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Memur-Sen AKUT Ekibinin Tanıtım ve Akreditasyon Töreni'nde 'Yarın tüm Türkiye'de, okullarda kıymetli bir tatbikatımız var. İnşallah yarın 81 ilde vali, kaymakam, il eğitim müdürlerimizle ve öğrencilerle bir tatbikat yapacağız.' demişti. Bugün 81 ildeki okullarda tatbikat yapıldı.


Yıl sonuna doğru büyük Türkiye tatbikatı yapacağız

Bakan Soylu tatbikat sonrası yaptığı açıklamada yıl sonuna doğru büyük tatbikat yapacağız diyerek, 'Şunu unutmamamız gerekir. Türkiye afet bölgesidir. Bizim bir afet haritamız var. 2021 afet haritasında bölgelerimizde farklılık ortaya koysak bile sel, çığ, deprem, yangın, toprak kayması her birinin ortaya çıktığı ülkemizin çeşitli bölgelerinde afetlerle karşı karşıya kaldık. 2019-2020 yılını afet yılı olarak ilan ettik. Yaklaşık 56 milyon insanımıza ulaştık. 2022 yılını da afet tatbikat yılı ilan ettik. Bu yıl içerisinde çeşitli temalarda olmak üzere 54 bin tatbikat gerçekleştireceğiz. Bu pazar örneğin Erzurum'daydık.' dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti,' Palandöken Dağı'nda bir çığ tatbikatı yaptık. Tatbikatlar yıl sonuna kadar devam edecek. Yıl sonuna doğru büyük Türkiye tatbikatı yapacağız. Bugün 14 milyon öğrencimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, müdürlerimizin her birisi bu tatbikatın içerisindedir. 2021'de yaptığımız eğitimin aslında tamamlamasını yaptık. Çok başarılı bir tatbikat gerçekleştirdik. Hepinizle gurur duyuyoruz. Tüm Türkiye'de 81 vilayet ve tüm ilçelerde gerçekleştirilen bu tatbikat nedeniyle teşekkür ediyoruz.' açıklamasında bulundu. 

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal