5 ilde büyük sevinç! Topraktan adeta petrol fışkırıyor

Diyarbakır'da bulunan ardından Adana Seyhan'da beton ile kapatılmış olan kuyulardan çıkan petrol üzerine bir de Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır ve Malatya illerinde yer alan 100'e yakın sahada tekrar araştırma yapılması talep ediliyor. İşte haberin detayları...

05.07.2022-15:43 - (Son Güncelleme: 05.07.2022-17:42)

Türkiye’de son zamanlarda petrol, petrol gibi yakıt kaynaklarının bulunması adına yürütülen yoğun çalışmalarda peş peşe gelen müjdeler ile Adıyaman, Batman ve Diyarbakır, Siirt, Şanlıurfa ve Mardin gibi petrol yataklarının yer aldığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yeni rezerv heyecanı yaşanmaktadır. Öte yandan Şanlıurfa ve Diyarbakır’da son yıllarda yeni açılan petrol kuyuları ve Adana Ceyhan’daki üstü betonla kapatılan kuyudan petrol tespit edilmesi üzerine umutlanan bölge halkı, bütün Anadolu’da tekrar araştırma çalışması yürütülerek bölgede yer alan petrol yataklarının tespit edilmesi isteniyor. 

20-30 tanker işlenmek üzere Hatay’a taşınıyor 

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bölge halkı neredeyse yarım asırdır yürütülen petrol arama ve kuyu açma çalışmalarında Fırat Havzası olarak da belirtilen Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman üçgeninde yer alan neredeyse 300 kuyudan petrol çıkarıldığını öne sürerken günlük neredeyse 20-30 tanker ham petrolün rafinerilerde işlenmesi için Hatay’a taşındığını aktardı. Bölge genelinde 50-60 adet üstü beton ile kapatılan kuyu bulunduğunu da dile getirerek, bu kuyularında aktif duruma geçirilmesini beklediklerini dile getirdi. 


4 ayrı noktada petrol bulundu 

Öte yandan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) şirketinin 1986 yılında Gaziantep ve Adıyaman’da yürütmüş olduğu arama faaliyetlerinde çalıştığını aktaran Gaziantepli Ahmet Ateşli, Gaziantep’in Araban ilçesi ile Adıyaman’ın Besni arasında yer alan 4 ayrı noktada petrol bulunduğunu ve yeterli seviyede olmadığından dolayı üzerinin beton ile kapatıldığını dile getirdi. Ayrıca Adana’nın Ceyhan ilçesinde yıllar öncesinde kapatılan kuyularda 1 milyar dolar değerinde petrol rezervi keşfedilmesi ile heyecanlandığını söyleyen Ateşli, Gaziantep ve Adıyaman’da yürütmüş olduğu petrol arama çalışmaları esnasında son derece ciddi rezervler keşfedildiğinin altını çizdi. TPAO’nun 1986 yılındaki çalışmalarında işçi olarak görev yaptığını ifade eden Ateşli, “Bizim petrol bulduğumuz yerlerin üzeri kapatıldı. Hiçbir çalışma yapılmadı. Biz oradaki rezervlerin çıkarılarak Türkiye’ye kazandırılmasını bekliyorduk. Araban’daki çalışmalarda yerden petrol çıktığını gözlerimle gördüm. Şarıl şarıl petrol aktı. Oranın üstü de kapatıldı. Kahta’nın karşısında bin 500 metre yükseklikte bir noktada daha bulduk. Hiçbir çalışma yürütülmedi. Hatta çalışmalardan sonra bize ikramiye verildi. Biz neden ikramiye verildiğini sorduğumuzda çalışmalarda petrol bulunmasından dolayı ikramiye verdiklerini söylediler” diye söyledi. 

''TPAO tekrardan bu noktalara bakmalı'' 

Diğer yandan kendisinin de katıldığı çalışmaların üzerinden tam 35 yıl geçmesine rağmen tek bir adımın atılmadığını ifade eden Ateşli, “Bulduğumuz yerlerin hepsinin üstü kapatıldı. Buradan bütün yetkililere sesleniyorum. Hatta benim ilk SGK girişim TPAO üzerinden oldu. O dönem verdikleri SGK kayıt belgesini hala saklarım. Başımızdaki Türkiye düşmanı rezervleri kapattı. Her kapatılan yer için ‘Burada bir şey yok’ diyorlardı. Nasıl bir şey yok. Hepsinin üzeri betonla kapatıldı. Adana’da yaşanan durumun aynısı bu bölgeler içinde olabilir. Zaten arama yaptığımız bölgelerin kayıtları hala duruyordur. TPAO tekrardan bu noktalara bakmalı” şeklinde konuştu. 

''Bu kuyuların aktif hale geçirilmesini arzu ediyoruz'' 

Ayrıca Araban’da 1990’lı yıllarda petrol arandığını ve arama çalışmalarına bizzat şahit olduğunu dile getiren Erol Sülüker konuya ilişkin, ’’Adana Ceyhan’da bulunan petrol ile heyecanlandık, gururlandık. Burada yeniden araştırma yapılıp, bu kuyuların aktif hale geçirilmesini arzu ediyoruz’’ dedi. 


Yeni rezervler bulunacak 

Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Malatya’nın Akçadağ ilçesinde petrol ve doğal gaz sevincini yaşanıyor. Bölge halkı 50 yıl önce bin 200 metre rakımda petrol araması yapıldığını ve açılmış olan nerdeyse 15-30 arası kuyunun üzerinin beton ile kapatıldığını öne sürdü. Söz konusu aramalarda doğal gaz da bulunduğunu aktaran bölge halkı, Akçadağ ilçesine bağlı Ilıcak Mahallesi Sivri istikametinde 1969 ila 1970 yıllarında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Orta Anadolu 4. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmiş olan aramalar sonrasında kapatılan kuyularda tekrar çalışma yapılmasını talep ediyor. Ayrıca mahalleli yarım asır önceki çalışmalarda arama yapılan bölgelerde ve çevresinde yeni rezervlerin bulunacağına da inandıklarını ifade etti. 

''Bu sıkıntılı dönemde bir kaynak olacaktır'' 

Uzun yıllar sonra bölgeyi ziyaret eden 2001 ve 2007 yılları arasında Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevinde bulunan ardından emekli olan 69 yaşındaki Ilıcak Mahallesi sakinlerinden Abuzer Aslan öğrencilik yıllarında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Orta Anadolu 4. Bölge Müdürlüğü tarafından bölgede petrol araması yapıldığını bildirerek ,"55 yıl sonra buraya geldim yeni bir çalışmanın yapılması ülkemize bu sıkıntılı dönemde bir kaynak olacaktır" şeklinde ifade etti. 


''Petrol bulamadıklarını söyleyerek kuyuları kapattılar'' 

Öte yandan öğrencilik yıllarında bölgede bir süre işçi olarak çalıştığını aktaran Aslan,"1967 yılında lise birinci sınıfta öğrenci idim. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Orta Anadolu 4. Bölge Müdürlüğü Sivri denilen bölgede petrol arama çalışması yaptı. Bu arada 50 gün çalıştım. Bir iki yıl çalışma yapıldıktan sonra su çıktığını ve petrol bulamadıklarını söyleyerek kuyuları kapattılar. Burada çıkan suda petrol katkısının olduğunu güzergahında siyah bir leke bıraktığını kendi gözlerimle gördüm'’ dedi. 

''Büyük bir suyun çıktığı akan suyun siyah bir renk aldığını duyduk'' 

Ayrıca emekli eğitimci ve idareci bölgede arazisi yer alan Ilıcak Mahallesi sakinlerinden 70 yaşındaki Necati Aladağ da bölgede yapılan çalışmalarda az da olsa doğal gaz bulunduğunu öne sürerek, "1970 yıllarında, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Orta Anadolu 4. Bölge Müdürlüğü Sivri denilen bölgede sondaj çalışmalarına başlandı. Bir süre yapılan araştırmalarda petrol bulunmadığı söz konusu edilerek çalışmalara son verildi. Yapılan sondaj çalışmalarında çok az da olsa bir doğalgaz rezervine rastlandığı ve büyük bir suyun çıktığı akan suyun siyah bir renk aldığını duyanlardanız" şeklinde konuştu.

Hüsna Gizem Güven
husnagguven@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal