3600 Ek Gösterge Ne Zaman Çıkacak, Tarih Belli Oldu Mu, 3600 Ek Gösterge Son Durum Nedir?

Kamu personelini doğrudan ilgilendiren ek gösterge konusu vatandaşların ilgisini çeken konuların başında geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 3600 ek gösterge ve asgari ücret hakkında son dakika açıklamalarda bulundu.

04.03.2020-10:55 - (Son Güncelleme: 20.01.2022-13:52)

3600 ek gösterge ve asgari ücret çalışmaları en çok merak edilen konular arasında. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in yaptığı her açıklama gündeme geliyor. İşte 3600 ek gösterge çalışmalarının tüm detayları...

NE ZAMAN GELECEĞİ BELLİ OLDU!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Vedat Bilgin kabinenin ardından merak edilen soruları yanıtladı. Bilgin, 3600 ek göstergenin 2022 ilk 6 ayında tamamlamayı planladıklarını söylemişti. Son açıklamalarında tarih de belirten Bilgin;

“Mayıs ayında 3600 ek gösterge Meclis’e gelebilir. Kurumlar arası teknik çalışmalar devam ediyor. Tahmin ediyorum şubat ayında bir açıklama yapılır” dedi. Adaletli bir sistemi öncelik olarak belirlediklerini söyleyen Bakan Bilgin sözlerini şöyle bitirdi:

"3600’de dediğim gibi biz adalet duygusunu zedelemeyen bir düzenleme yapmak istiyoruz. İl müdürü 3600, ona bağlı memur 3600 olmaz. Daha kapsamlı, adalet duygusunu zedelemeyen, statüler arası farklılaşmayı koruyan, onların dışında başka rakamlar ek göstergeler koyabiliriz. Biz alternatif şeyler yapıyoruz. En adil, en uygun düzenlemeyi yapıyoruz. Çok alternatif var ama bunu teke indirmeye çalışıyoruz."

3600 EK GÖSTERGE NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

3600 ek gösterge çalışmaları toplum içerisinde merak edilip araştırılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Vedat Bilgin açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, 3600 ek gösterge konusunda şubat ayı içerisinde açıklama yapacaklarını ifade etti.

Geçtiğimiz haftalarda 3600 ek gösterge Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamalarla tekrardan gündeme gelmişti. 3600 ek göstergenin hukuki zemine oturttuklarını söyleyen Erdoğan, 2022 yılında bu çalışmayı bitireceklerine dair açıklamalar yaptı. Alınan bilgilere göre Cumhurbaşkanı 3600 ek gösterge için işlemlerin yapılmasını, içeriğin geliştirilmesinin talimatını vermişti. Peki, ek gösterge kimleri kapsıyor? Kimler 3600 ek göstergeye yükselecek? Çıkış tarihi ne zaman?


3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Kamu görevlilerinin aylık ücretlerinin, emekli olduktan sonra alacakları maaşları ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde en temel rolü üstlenir. Ek göstergenin artması durumunda emekli aylığı ve emekli ikramiyelerinde de artış meydana gelir. Bu yüzden memurlar unvanlarının 1. derece kadrolar için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını talep etmektedir. Bunun sonucu olarak ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memura yapılacak fiyat artışı aynı olmaz. Öte yandan uzun bir zamandır 3600 ek göstergeleri için nefesler tutuldu. 3600 ek gösterge yürürlüğe eklendikten sonra öğretmen, hemşire, din görevlisi ve polislerin maaşlarında da yükselme görülecek. Böylece ek göstergesi 2.200 ve 3.000 olanlar, 3.600'e çıkacak. Düzenleme meslek gruplarına göre farklılık göstermiyor. Tek bir düzenlemeyle ek gösterge yükselecek. Ek gösterge değişmesiyle birlikte memurların ek gösterge cetveli tekrardan belirlenecek. Memurların ücreti ve emekli maaşları yükselmiş olacak. Yeni göstergeyle kamuda yükselmenin yolu açılıyor.

ÇALIŞMALARDA SON DURUM NE?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Memur Sendikaları Konfederasyonu'nu makamında kabul etti. Tüm işçiler için toplum sözleşmenin hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı, 3600 ek gösterge için çalışmaların başlanmasını ve 2022 yılında tamamlanıp yürürlüğe girmesini istiyor. Kamu görevlilerinin çalışmalarının karşılığını almalarını istediğini de sözlerine ekledi. Çalışma bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge sorununu sözleşmeyle kayıt altına aldıklarını dile getirdi. Ayrıca, tüm memurlara sorun teşkil eden 3600 ek göstergenin bu sözleşme döneminde çözüme kavuşturmak istediklerini söyledi.

KİMLERİ KAPSIYOR?

Birçok kamu görevlisi, ek göstergeleri düşük gösterdiği için vaktinde emekli olamıyorlar. 3600 ek göstergesi her kamu görevlisi istese de şu an sadece beş meslek grubuna geleceği ön görülüyor. Bu beşmeslek grubu polis, öğretmen, doktor, din görevlisi ve hemşireler olacakmış gibi gözüküyor. 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal