29 kişiye mezar olan Beşiktaş’taki yangının nedeni belli oldu!

Beşiktaş’ta bir eğlence yerinde meydana gelen yangın 29 kişiye mezar olmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma devam ederken, yangına ilişkin itfaiye raporu açıklandı. İşte detaylar…

15.04.2024-12:36 - (Son Güncelleme: 15.04.2024-18:06)

Beşiktaş’taki 16 katlı binanın eksi 1 ve eksi 2. katlarında faaliyet gösteren eğlence merkezinin tadilatı yapıldığı sırada Yangın çıkmış ve 29 işçi canından olmuştu. İtfaiye ekiplerinin yoğun uğraşı sonucu alevler kontrol altına alınmıştı. Yaklaşık 2 hafta önce meydana gelen yangında itfaiyenin raporu hazırlandı.

Kaynak makinesindeki kıvılcım yangının başlangıcı oldu!

Haber7’nin NTV’ye dayandırdığı habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) itfaiyesi, çıkan yangın için şu bilgileri aktardı: ‘‘Yangının kaynak makinesinden çıkan kıvılcımların kolay yanıcı izolasyon, yalıtım ve döşeme malzemelerini hızla tutuşturduğu görülmektedir.’’

Birçok ihmalkarlık söz konusu!

29 kişiye mezar olan Beşiktaş’taki yangının nedeni belli oldu!

İhmaller zincirinin yaşandığı vurgulanan İtfaiye raporunda, ‘‘Raporda iş yeri acil durum aydınlatmalarının çalışmadığı, yönlendirme levhalarının olmadığı, söndürme sisteminin ve yangın dolaplarının çalışmadığı’’ aktarıldı.

İşçiler karbonmonoksit zehirlenmesi yaşadılar!

Ayrıca raporda, itfaiye ekibinin yangını müdahale ettiği sırada; hayatını kaybeden kişileri hareketsiz yatar vaziyette bulduğu, 29 kişinin karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybettiği de belirtildi. Bilirkişi raporunda da belirtildiği gibi elektrik panolarında meydana gelen patlamalar itfaiye ekibinin raporunda da yer aldı.

İçeride 30’dan fazla çalışan vardı!

29 kişiye mezar olan Beşiktaş’taki yangının nedeni belli oldu!

Hazırlanan bilirkişi raporunda ise, yangına yol açan tedbirsizlikler ve yangındaki ihmaller en net haliyle ortaya çıktı. İş yeri açılışının Ramazan Bayramı’na yetişmesi için genel tadilatın aceleye getirildiği altı çizildi. Keşif raporunun değerlendirme bölümünde; dekor, demir doğrama, mobilya işleri, elektrik işlerini yapan firmalar bulunduğu belirtilerek, yangın esnasında 30’dan fazla çalışanın tadilat çalışmasını yürüttüğü kaydedildi.

Raporda mekanın fiziksel özelliği de anlatıldı!

Yangında çıkış noktalarının kapalı olması sebebiyle çıkılamadığı iddiası da çok konuşulmuştu. Buna istinaden iş yerinin fiziksel özelliklerinin yer aldığı raporda, iş yeri iç mekanının oval şeklinde olduğu, etrafında localarla çevrilmiş 750 metrekarelik alan bulunduğu, asma katların yine tüm salonu çevreleyecek loca şeklinde ve oval biçimde devam ettiği, eğlence merkezinin, 2 bin metrekare veya üzeri kapalı bir alandan oluştuğu ve iç tadilatların tüm mekanlarda aynı anda, birden yapıldığının anlaşıldığı vurgulandı.

İtfaiye ekibinin ortaya oyduğu raporun içeriği!

29 kişiye mezar olan Beşiktaş’taki yangının nedeni belli oldu!

Bayrama yetiştirilmesi sebebiyle acele ettirilen işçilerin sayısının çok olduğu vurgulanan raporda, şu çarpıcı tespitler yer aldı: ‘‘Tüm çalışmaların ana salonda yapıldığı, bu kısmın tamirat, tadilat monte yapma yeri olarak kullanıldığı, demir doğrama, ekleme, kaynak, birleştirmenin bu kısımda yapıldığı, burada yapılan bu kadar elektrikli çalışma esnasında elektrik sigorta ve elektrik panosunda nasıl bir arızanın meydana gelmediğinin anlaşılmadığı, ana salona giriş yapılan yerin sağ tarafında asılı vaziyette kalmış ve halen uçunda elektrot bulunan kaynak makinesinin bulunduğu, bu kısımda bulanan demir doğramalar üzerinde çalışma yapıldığı tespit edilmiştir. Kaynak yapılan yerde zemin seviyesinde çok miktarda, tahtalar kırıntıları, tahta talaş ve tozları, izolasyon malzemeleri, duvar kaplama dekor malzemeleri, strafor kırıntıları, poliüretan malzemeler, koltuk süngerleri olduğu bir kısımda yangın başlamıştır. Bu kısımdaki kaynak makinesinin aktif vaziyette olduğu, diğer tarafta görülen kaynak makine ve aletlerinin kapalı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yangının ağırlık merkezinin, salon girişine göre sağ tarafta olduğu, burada yapılan elektrotlu kaynak makinesiyle yapılan çalışma esnasında yere ve etrafa dağılan kıvılcımların yerde ve kaynak yapılan yerin sahne altı veya loca altı aralarından kapalı yere düştüğü, burada bulunan yanıcıları tutuşma sıcaklığına kadar ısıtarak alevli yanmayı başlattığı belirlenmiştir.’’

9 kişi tutuklandı!

29 kişiye mezar olan Beşiktaş’taki yangının nedeni belli oldu!

Raporda, çalışmanın devam etmesi ve etrafa dağılan kaynak ışını nedeniyle yanmanın geç fark edildiği tespit edilerek, yangının etrafta bulunan çok çabuk yanıcı ve kolay alev alıcı diğer malzemelere sirayetiyle hızlı bir şekilde yayılmış olabileceği kaydedildi. İhmal ve kusurları bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 12 şüpheliden biri emniyetten 2 şüpheli ise savcılık sorgusunun ardından, 1'i de nöbetçi hakimlikçe mahkemece serbest bırakılırken 9 şüpheli ise ‘‘Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’’ suçundan tutuklandı.


Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal