2022 Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Resmi Gazete'de açıklandı ve MTV 2022 belirlendi. Şimdiyse MTV ilk taksi için son güne girildi. Peki, MTV nasıl ödenir? MTV ne zaman ödenir? MTV ilk taksit son ödeme tarihi ne zaman?

29.12.2020-13:48 - (Son Güncelleme: 31.01.2022-12:17)

2022 MTV oranları yeni yıl düzenlemeleriyle belirlendi. Bir yıl içerisindeki dolar kurunun değişimi ve enflasyon sonrası MTV oranlarında da değişikliğe gidildi. Aynı zamanda hükümetin MTV politikasının değişmesi sebebiyle de oranlar değiştirildi. Şimdiyse MTV ilk taksit ödemeleri yaklaştı. 

NEDİR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, motorlu kara taşıtların emisyon oranına, aracın yaşına ve koltuk sayısına bakılarak, Gelir İradesi Başkanlığı’nca her yıl tekrardan değerleme oranına göre tutarları belirlenen taşıt vergisidir. Bir takvim yılı içerisinde belirli periyotlarla ödenmesi zorunlu olan, şartları Karayolları Trafik Kanunu tarafından belirlenen ve trafik şubelerinde kaydı bulunan motorlu taşıtlardan alınan bir vergidir. Sadece kara araçları değil aynı zamanda uçak, gemi, helikopter gibi araçlardan da vergi alınır.

NE ZAMAN ÖDENİR?

Trafik sicil kaydı başlandığından beri araç sahibi bu vergiyi ödemeye mükelleftir. Şahıslar bu zorunluluk doğrultusu altında her takvim yılının Ocak ayında bir defa, Temmuz ayında da bir defa iki eşit taksit şeklinde ödenmesi zorunludur. Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ne kadar ödeneceği, aracın modeline ve boyutuna direkt olarak bağlantılıdır. Birçok banka MTV hesaplama işlemini gerçekleştirebilir. 

NASIL ÖDENİR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne mükellef olan insanların birçok ödeme yöntemi bulunmaktadır. MTV, e devlet üzerinden ödeme yapılabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı'na ait sitesi üzerinden "Borç Sorgulama ve Ödeme" kısmından yapılabilir. Ödeme kredi kartı ile yapılır. Aynı zamanda vergi daire müdürlüklerinde yapılabilir.

KREDİ KARTIYLA NASIL ÖDENİR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, kredi kartı ile de ödenebiliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın uygulamasını indirip oradan Borç Sorgulama ve Ödeme bölümünden MTV ödenebilmekte.

2022 GECİKME FAİZİ NE KADAR?

Eğer 31 Ocak 2022 tarihine kadar ilk taksiti ödemeyen vatandaşlar, gecikmenin yaşandığı her ay için yüzde 1,6 oranında gecikme faizi ile karşılaşabilir. 

MTV HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

MTV hesaplama, motor hacmi, aracın yaşı ve ilk tescil tarihine göre yapılır. Motor hacmi arttıkça MTV tutarı da artar ve aracın yaşı arttıkça da MTV tutarı düşer. RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Genel Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. MTV 2022 için yeniden değerlenme oranı yüzde 25 olarak belirlendi. Otomobil, motosiklet ve bisiklet için vergi oranları tekrardan düzenlendi. Geçtiğimiz ay MTV yeniden değerleme satış oranı yüzde 36,2 olarak belirlenmişti. Böylece zamların kesin olarak böyle gelmesi bekleniyordu. Cumhurbaşkanı kendi yetkisini kullanarak MTV zam oranını yüzde 25'te tutmaya karar verdi. Yürürlük 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak.DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal