1 Yaşındaki Bebeğin Safra Kesesinden 5 Taş Çıkarıldı

Samsun’da 1 yaşındaki bebeğin safra kesesinden 5 adet taş çıkarıldı. Kapalı ameliyat yöntemi ile yapılan operasyonda kesedeki küçük taşların çocuklar için çok riskli olduğu belirtildi. Bu durum Samsun’da son 9 yılda sadece 61 hastada görüldü.

17.10.2020-13:25 - (Son Güncelleme: 17.10.2020-13:29)

Samsun’da yaşayan Rabia ve Mustafa Taşova çiftinin bebekleri Yılmaz Murat Taşova henüz iki aylıkken rutin muayeneleri sırasında safra kesesinde çamurlanma olduğu görüldü. Bunun üzerine çeşitli hastanelere ve tedavi yöntemlerine başvuran aile şifayı Samsun Büyük Anadolu Hastanesi’nde görev yapan Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mithat Günaydın’da buldu. Doktorun laparoskopik cerrahi (kapalı ameliyat) yöntemi ile yaptığı ameliyatla bebeğin safra kesesiyle birlikte 5 milimetre uzunluğundaki 5 taş çıkartıldı. Şu anda sağlık durumu iyi olan bebek ameliyattan bir gün sonra taburcu edildi.

‘GECELERİ SANCILANMALARI VARDI’

Bebeğinin tedaviden önce yaşadıklarına dair bilgi veren anne Rabia Taşova, ‘Yaklaşık 2 aylıkken rutin muayeneleri yapılırken safra kesesinde çamur olduğu fark edildi. O muayeneden sonra biz gastroenterologlara gittik. Bir ilaç kullandık. İlaçtan sonra temizlediğinde taş olduğu fark edildi. Taşı temizlemek için ilaç tedavisine devam ettik ancak bir sonuç alamadık. Taşlar daha sonrasında büyüdü. 13 ayına kadar da yaklaşık 5 milimetrelik taşı olduğunu fark ettik. Bu süreçte geceleri sancılanmaları vardı. Huysuzluklar vardı. En son rahatsızlığın ilaç yöntemiyle bir çözüm bulamayacağını fark ettik. Alınmasının daha doğru bir karar olacağını düşünerek en sonunda Mithat hocamızı bulduk. Hocamız da bizimle aynı fikirdeydi. Taşların ileri dönemde Yılmaz Murat’a daha sıkıntı verebileceğini, rahatsızlığın belki karaciğerine zarar verebileceği noktaya gelebileceğini öngördük. Kapalı bir şekilde ameliyatı gerçekleşti. Şu anda mutlu bir şekilde hastaneden ayrılıyoruz’ ifadelerini kullandı.

‘1 YAŞINDA HASTAYA KAPALI AMELİYAT YAPMAK SON DERECE NAZİKTİR’

Operasyonun başarılı bir şekilde gerçekleştiğini belirten Doç. Dr. Mithat Günaydın, ‘Hastamızın daha öncesinde safra kesesinde çamurlanma bulundu. Verilen ilaçlardan sonra çamurlanma geçmedi ve taşa dönüştü. Yapılan ultrasonda 5 milimetrelik 5 adet taşı vardı. Geceleri sancılanıp uyanıyor ve kusmaları oluyordu. Öncesinde gidilen merkezlerde ameliyat önerilmiş fakat yapılmamış. Hastanın ailesi bizi buldu. Yapılan değerlendirme sonucunda ameliyata karar verdik. Kapalı ameliyat şeklinde yapmayı planladık. 1 yaşında hastaya kapalı ameliyat yapmak son derece naziktir. Ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirdik’ diye konuştu.

‘ARAŞTIRMALAR 9 YILDA 61 HASTADA GÖRÜLDÜĞÜ ORTAYA KOYDU’

Safra kesesi taşının çocuklarda erişkinlere göre daha nadir görüldüğünü belirten Dr. Günaydın, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Ondokuz Mayıs Fakültesi Tıp Fakültesinde bulunan doktorlarla yaptığımız çalışmalar neticesinde bu tür durum Samsun’da son 9 yılda 61 hastada görüldü. Çocuklarda safra kesesinde taş oluşumunun yüzde 20’sinin altında kan hastalıkları yatar. Yüzde 80 ise bilinmeyen bir safra taşı oluşumu var. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda yüzde 80’lik kısımdaki çocuklarda obezite, yoğun bakımda uzun süre kalmak, uzun süre antibiyotik kullanımı, fast food beslenmenin çocuklarda safra kesesinde taş oluşumunu etkilediği gözlemlendi. Hastamızın bilinmeyen bir taşlaşması var. Bütün yönlerden araştırdık lakin bir neden bulunamadı. Kesedeki küçük taşlar çocuklar için risktir. Çocuklarda safra kesesi taşı erişkinlere göre çok daha nadir görülen bir durumdur. Bu bilgi literatürle uyumludur. Çocuklarda safra kesesi oluşumu çok nadirdir.’

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal