Yurt dışından getirenleri sevindiren haber: ‘2 defaya mahsus izin çıktı!’

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, yurt dışından getirilen cep telefonlarına ilişkin önemli bir kararı duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, cep telefonlarının yurt dışından getirilmesi ve 120 günlük kayıtsız kullanım süresinin uzatılmasıyla ilgili yeni bir düzenleme hayata geçirildi.

01.04.2024-17:00 - (Son Güncelleme: 01.04.2024-17:13) Yurt dışından getirenleri sevindiren haber: ‘2 defaya mahsus izin çıktı!’

Dijital Dönüşüm Ofisi, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, yurt dışından getirilen cep telefonları için sevindiren bir kararın alındığını duyurdu. Karara göre, 120 günlük kayıtsız kullanım süresi e-Devlet üzerinden 180 güne çıkarılabilecek. Bu düzenlemeyle birlikte, yurt dışından getirilen cep telefonlarının kayıtsız kullanım süresinin uzatılması, vatandaşların cihazlarını Türkiye'ye getirdikten sonra daha fazla zamanları olacağı anlamına geliyor. Bu durum, özellikle yurt dışından telefon getiren vatandaşlar için önemli bir kolaylık sağlayacak.

Dijital Dönüşüm Ofisi’nin sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, 120 günlük kayıtsız cihaz kullanım sürelerini otuzar günlük sürelerle 2 defaya mahsus olarak 180 güne kadar e-Devlet Kapısı üzerinden uzatabilirler." 


IMEI kaydı için detaylı açıklama

IMEI Numarasını Öğrenme: Cihazınızın IMEI numarasını *#06# tuşlayarak öğrenebilirsiniz.

Türkiye'ye Giriş Tarihi: Cihazınızı yurt dışından getirdiyseniz, Türkiye'ye ilk giriş yaptığınız tarihten itibaren 180 gün içinde IMEI kaydını yapmanız gerekmektedir.

e-Devlet Üzerinden İşlem: IMEI kaydı için e-Devlet portalına giriş yapın ve ilgili hizmetten "Mobil Cihaz Kayıt" işlemini seçin.

Kayıt Harcı ve Vergiler: IMEI kaydı yapabilmek için belirlenen kayıt harcını ve varsa ilave vergileri ödemeniz gerekir. Bu tutarlar zamanla değişiklik gösterebilir, güncel bilgiyi Maliye Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) web sitelerinden alabilirsiniz.

Bilgilerin Girilmesi: Cihazınızın IMEI numarası, pasaport bilgileriniz ve diğer gerekli bilgileri sisteme girin. Bilgilendirme ekranında yurda giriş yapılan belge türünü “Nüfus cüzdanı veya ID kart” olarak seçerek ilerleyin.

Onay ve Aktivasyon: Gerekli ödemeleri yaptıktan ve bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra, IMEI kaydınız işleme alınır ve cihazınızın yerel ağlarda kullanımı aktif hale gelir.”


Aşama aşama IMEI kaydı

IMEI kaydı Nasıl yapılır? İşte izlemeniz gereken adımlar…

-  BTK IMEI kayıt hakkı sorgulama sitesine girerek, yurtdışı telefon kayıt hakkınız olup olmadığını öğrenin.

 - Bankalar, vergi daireleri veya sisteme entegre ödeme kuruluşlarına harç ücretini yatırın. (T.C. kimlik numaranız ve cihazın IMEI numarası yazmalı)

 - e-Devlet üzerinden “BTK IMEI kayıt” sayfasına girip gerekli bilgileri doldurarak (IMEI no, yurda giriş yapılan belge türü, yurda giriş tarihi gibi) IMEI kayıt işlemini gerçekleştirin.

 - IMEI sorgulama sayfasında “Yolcu beraberinde kaydedilen cihaz” yazıyorsa, IMEI kayıt işlemi gerçekleştirilmiştir.


Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal