Yunanistan’dan Avrupa’ya Türkiye uyarısı: Silah satmayı bırakın

Yunanistan muhalefet partisi PASOK’un lideri Nikos Androulakis’ten Avrupa’ya uyarı geldi. Androulakis, Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye silah satmayı bırakması gerektiğini söyledi.

11.10.2022-09:17 - (Son Güncelleme: 11.10.2022-17:07) Yunanistan’dan Avrupa’ya Türkiye uyarısı: Silah satmayı bırakın

Son dönemde artan Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimi tırmandıracak bir gelişme daha yaşandı. İki ülke arasında olası bir savaşın senaryosu tartışılırken, Yunanistan muhalefet partisi PASOK lideri Nikos Androulakis’ten Avrupa’ya skandal bir çağrı geldi. Yunan televizyonu MEGA’ya konuk olan Androulakis, yaptığı açıklamada, Türkiye ile yaşanan krize değinerek Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye silah satmayı bırakması gerektiğini söyledi. 

Erdoğan tehlike altında

Türkiye’deki seçimler hakkında da ithamlarda bulunan Androulakis,  “Türkiye meselesini iki farklı durumdan okuyabiliriz. Birincisi Türkiye’nin iç durumu ile alakalı. Erdoğan, uzun yıllardır uğraşları sonucu kendine bir rejim yarattı. Ancak şu anda seçimler risk altında. Erdoğan’ın tehlikede olması ise hem halkı hem de komşu ülkeler için oldukça tehlikelidir” dedi.

Androulakis Türkiye

Silah satmayı bırakın

Yunanistan’ın diplomasiden yana taraf tuttuğu iddiasında bulunan PASOK lideri, Batı’ya seslenerek  “Avrupa, Türkiye’ye silah satmayı bırakmalı. Diplomasi alanında Avrupa stratejisini değiştirmeli” dedi. Androulakis, “İki yıl önce Avrupa Parlamentosu’nu Türkiye’deki silah ambargosu için oylamaya ikna ettim ve aslında Almanya Parlamentosu’nun yarısı lehte oy kullandı.” dedi.

Bugün de Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin Libya’yla imzaladığı anlaşmanın “yasa dışı olduğunu” ve buna karşı her türlü hukuki yola başvuracaklarını söyledi. Dendias, “Bu anlaşma Akdeniz’deki güvenliği ve istikrarı tehdit etmektedir” diye konuştu.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal