Yunanistan’dan açık itiraf: Türkiye’yi hafife almak büyük bir hata

Türkiye’nin Pençe Kılıç operasyonunda gösterdiği başarılı hava performansı Yunanistan’ı korkuttu. Yunan medyası 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından Türk hava kuvvetlerinin zayıfladığı iddialarının gerçek olmadığını yazdı.

28.11.2022-09:21 - (Son Güncelleme: 28.11.2022-17:12) Yunanistan’dan açık itiraf: Türkiye’yi hafife almak büyük bir hata

Yunan medyası, geçtiğimiz günlerde Kuzey Irak ve Suriye’de başlatılan Pençe Kılıç operasyonunu manşetlerine taşıdı. Türk hava kuvvetlerinin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası zayıfladığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını dile getiren Yunanlar, 'Rakibini hafife almak büyük bir hatadır ve Yunanistan'da birçok insan bu hataya düşüyor' ifadelerini kullandı.

Pençe Kılıç Yunanistan’ın uykularını kaçırdı

Star Gazetesi’nde yer alan habere göre; Analiz yazısında Yunanistan'daki kitle iletişim araçlarını elinde bulunduran yabancı sermayelere tepki gösterildi. Yunan Hükümeti'nin her duyurusuna inanılmasını "olağanüstü bir kolaylık" olarak nitelendirildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby'nin Türkiye'nin düzenlediği hava harekatına ilişkin yaptığı açıklamada Türkiye'nin kendisini savunma hakkının olduğunu dile getirmesi analiz yazısında geniş yer buldu. Haberde, "Bu açıklama, Türkiye'nin uluslararası alanda tecrit edildiği veya Ankara'nın Washington ile ilişkilerinin kesin bir şekilde bozulduğu (yukarıda bahsi geçen medya dahil) iddialarını çürütüyor" ifadeleri yer aldı.

Uluslararası ilişkilerin dinamik olduğu ve Yunanistan'ın sık sık başvurduğu "uluslararası hukuk"un ise zamanın koşullarına göre değişebileceği aktarıldı.

Yunanistan Pençe Kılıç Harekatı

Türkiye’yi hafife almak hata

Türkiye'nin terör hedeflerine yönelik yürüttüğü hava harekatları örnek gösterilirken 15 Temmuz 2016'daki FETÖ darbe girişiminin ardından Türk Hava Kuvvetleri'nin zayıfladığı iddiasının sahadaki gerçeklikle uyuşmadığı belirtildi.

Analiz yazısında şu ifadeler yer aldı; Tam 39 gün sonra "Fırat Kalkanı" adı verilen geniş çaplı bir harekât gerçekleştirdiler. Rakibini hafife almak büyük bir hatadır ve Yunanistan'da birçok insan bu hataya düşüyor.

Hellenic Defence Systems'e (EAS) bağlı fabrikanın kapatılması nedeniyle Atina hükümetine tepki gösterilirken, Yunan milli savunma politikasının yetersiz olduğu dile getirildi.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal