Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias; ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan Önemli Bir Lider’

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Dendias; ‘Türkiye’yi neredeyse Kemal Atatürk kadar yönetmiş bir lider’ dedi.

11.07.2021-09:49 - (Son Güncelleme: 11.07.2021-09:49)Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias; ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan Önemli Bir Lider’

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunan Newsbomb haber sitesinin internet ortamında yayınlanan Meeting point programında Türk-Yunan ilişkileriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Nikos Dendias, konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili düşüncelerini söyledi.

‘ERDOĞAN KONUKSEVER; VE İÇTEN BİRİSİ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birçok kez görüştüğünü ve en son Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırlandığını anlatan Dendias, “Başkan Erdoğan her şeyden önce, kişisel düzeyde konuksever bir insan. Kişisel ilişkilerde içten bir insan olduğunu söyleyebilirim. Diğer yandan, Yunanistan, bölgedeki politikasıyla kökten ve kesin olarak aynı fikirde değil. Bunu açıkça söylemeliyiz. Bu samimi bir düşünce. Herkes kendi görüşlerini söyler’ ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN TÜRKİYE'Yİ ATATÜRK KADAR YÖNETMİŞ BİR LİDER’

Dendias, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bölgede önemli bir faktör olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Bizler kabul etsek de etmesek de Türkiye’yi neredeyse Kemal Atatürk kadar yönetmiş ve Türkiye’nin imajını belirlemiş bir lider.

‘HAYATINDA ÇOK ŞEYİ BAŞARMIŞ’

‘Sanırım hayatında çok şeyi başarmış bir insan. Nereden başladığını ve ülkesinin imajını ne şekilde oluşturduğunu ve nasıl güçlendirdiğini düşünürseniz, bu, onunla konuşurken göz önüne alınması gereken bir şeydir.’

‘ERDOĞAN TAHMİN EDİLEMEZ DEĞİL, STRATEJİLERİ VAR’

Dendias, Erdoğan’ın tahmin edilemez olup olmadığına ilişkin bir soruya “Başkan Erdoğan’ın tahmin edilemez olduğunu sanmıyorum. Sanırım uyguladığı politikası kapsamında tahmin edilemez olarak görünmesi işine yarıyor. Zannedersem bir stratejisi var’ cevabını verdi.

Dendias, Ege’de Türkiye ve Yunanistan arasındaki farklılıklarla ilgili sorular üzerine de Türkiye ve Yunanistan arasındaki tek farklılığın kıta sahanlığının belirlenmesi meselesi olduğu yönündeki Yunan tezini tekrarladı. Uluslararası Deniz Hukuku’na göre, Yunanistan’ın Ege’de kara sularını 12 mile çıkarma hakkı bulunduğunu savunan Dendias, Yunanistan’ın bu hakkı ne zaman ve ne şekilde uygulayacağına kendisinin karar vereceğinin altını çizdi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal