Yunan vekilden dikkat çeken açıklama: Türkiye ile iş birliği yapmalıyız

Türkiye’nin deprem felaketi içerisinde bulunmasına rağmen bazı Yunan isimlerin Ege’deki faaliyetleri artırma yorumları Yunan Milletvekili Dora Bakoyanni’nin tepkisini çekti. Bakoyanni, Yunan karasularının 12 mile çıkarılmasının zamanı olmadığını ifade etti.

26.02.2023-12:56 - (Son Güncelleme: 26.02.2023-12:56) Yunan vekilden dikkat çeken açıklama: Türkiye ile iş birliği yapmalıyız

Yunan Milletvekili Dora Bakoyanni, Türkiye’nin yaşadığı deprem faciasını fırsat bilmeye çalışan bazı isimlere oldukça sert bir tepki gösterdi. Ege ve Doğu Akdeniz'de Türkiye ile işbirliği yapılabileceğini belirten Bakoyanni, Yunan karasularının 12 mile çıkarılmasının zamanı olmadığını ifade etti.

Türkiye ile iş birliği yapmalıyız

Yunan televizyonuna konuşan Bakoyanni, Doğu Akdeniz ve Ege'de enerji kaynaklarının ortak kullanımı için Türkiye ile işbirliği yapılabileceğinden bahsetti.

Bakoyanni, "İşbirliği tabu değil, benim tabularım yok. İsrail-Mısır-Kıbrıs-Yunanistan anlaşması var. Türkiye davet edildi. Şu anda krize neden olacak bir sorun yok. Aksine, sorunların çoğu bir çözüm, işbirliğine dayalı bir çözüm bulabilir. Lübnan'ın İsrail ile işbirliği yapma şekli buna bir örnektir. Düşünün, "savaş halinde" ve bir yandan da işbirliği yapan iki ülke var" dedi.

Dora Bakoyanni

Gerçekçi olalım

Tüm bölgenin daha geniş işbirliği için "Bence an meselesi" değerlendirmesinde bulunan Bakoyanni, "deniz alanlarına" ilişkin, "Her durum tamamen farklı, Yunanistan'dan farklı, Lübnan'dan farklı, Mısır'dan farklı. Mısır'ın belli bir noktaya kadar imza atmak istemesi tesadüf değil. Gerçekçi olalım, Mısır Türkiye'nin olası tepkisini dikkate aldı" ifadelerini kullandı.

Bakoyanni, Yunan karasularının 12 mile çıkarılmasını da zamansız bulduğunu söyledi.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal