Yumurtanın Beyazı mı Yoksa Sarısı mı Daha Sağlıklı?

Tek başına tüketilebilmesinin yanında pek çok tarifte kullanılan yumurtanın birçok yararı bulunmakta. Peki, yumurtanın en sağlıklı kısmı hangisi?

03.06.2021-18:28 - (Son Güncelleme: 07.06.2021-18:31)

Yumurta, içerisinde birçok besin ögesi barınan, yüzlerce tarifte kullanılan ve sağlık açısından da büyük faydaları bulunan besinlerden birisidir. Çoğu kişi gibi sürekli yumurta tüketiminde bulunan kişilerdenseniz, yumurtanın beyazının mı yoksa sarısının mı vücuda daha fazla yarar sağladığını merak etmiş olabilirsiniz.

Uzman kişiler, genel itibari ile yumurtanın tamamını tüketmenin çok daha fazla sağlıklı olduğunu dile getirir. Yumurtalar, yüksek bir besin kaynağı olarak sağlık yaşamın çok önemli bir parçası olmaktadır.

Yüksek kolesterol seviyesi ile ilgili yanlış efsane konusunda da endişe edilmesine gerek yoktur. Yumurta içerisinde baskın olan doymamış yağ asitleri, kalp sağlığı için oldukça idealdir. Haberimiz içerisinde bilimsel çalışmalar göz edilerek yumurtanın hangi kısmının daha faydalı olduğunu inceleyeceğiz.

YUMURTA BEYAZININ FAYDALARI NELERDİR?

Yumurtanın beyazı mı yoksa sarısı mı daha faydalıdır sorusunda merak edilen kısım vücuda sağlamış olduğu fayda veya yarardır. Pek çok insan yumurtanın bir kısmını diğerinden ayırarak tüketirler ve bu şekilde de kolesterollerini daha iyi koruduklarını düşünerek kendilerini rahatlatırlar.

Beyaz kısım yumurtadaki en sağlıklı bölge olduğu farz ediliyor. O halde, yumurtanın beyaz kısmının tüm faydalarının neler olduğuna bakalım:

Beyaz kısım, yumurtanın toplam ağırlığının yaklaşık olarak yüzde 60'ını oluşturur ve işlevi, döllenme ve embriyonik gelişimin gerçekleşmiş olduğu germ hücrelerini içerirken, yumurta sarısını muhafaza etmektir. Beyaz, ağırlıklı olarak bünyesinde proteinler, karbonhidratlar, mineraller ve su içerir.

Yumurta beyazı bünyesinde hiç yağ içermez. Çok az kalori barındırmaktadır. Genel olarak sağlıklıdır. B vitaminleri açısından bir hayli zengindir. Yumurtanın beyaz kısmı sarı kısmından daha az kaloriye sahiptir. Gündelik hayatta sıklıkla kilo vermek için daha çok uygundurlar.

Protein, vitamin sağlama ve bu özelliklerinin yanı sıra tok tutma özelliğine sahip olduklarından ötürü pek çok kişi kahvaltı öğünlerinde tek başına yumurta tüketir. Bunlarla birlikte de kahvaltı öğününde "yalnızca" yumurta beyazı tüketmek, uzmanlar tarafından kesin bir şekilde tavsiye edilmiyor.

Yumurta beyazı pek çok güzellik formülü içerisinde de yer alır. Yumurta beyazı mükemmel bir şekilde cilt sıkılaştırıcıdır. Bunlarla birlikte yumuşatıcı görevi görür ve ayrıca her türlü tahrişi de tedavi eder. Yumurta beyazı bunlarla birlikte bünyesinde kan basıncını düşürmemizi sağlayan bir çeşit peptit içerir.

YUMURTA SARISININ FAYDALARI NELERDİR?

Yumurta beyazının vücuda sağlamış olduğu faydalar hakkında biraz daha bilgi sahibi olunduğuna göre, yumurtanın sarı kısmına dair de bizim için neler yapabileceğine haberimiz içerisinde inceleyelim.

Yumurtanın sarı kısmında tüm yumurtanın proteinlerinin ve riboflavinlerinin yarısı yer almaktadır. Yumurta sarısı bunlarla birlikte göz sağlığı için de çok önemli iki antioksidan olan lutein ve zeaksantini bünyesinde barındırır.

Yumurtanın sarısı beyazından daha fazla protein içerir. Sarısı yağ bakımından oldukça zengindir. İçeriği yumurta başına yaklaşık 4 gram yağ olup, bunun yalnızca 1.5'i doymuş yağdır. Gerisi ise doymamış yağlardır ve bununla birlikte vücut için oldukça faydalıdır. Kolesterol seviyesi çok düşüktür ve bu sebeple de sağlıklı insanlar için herhangi bir zararı bulunmaktadır. Kolesterolünüz yüksek ise, tüketimini biraz kısıtlayabilir fakat içermiş olduğu protein çok faydalı olmasından ötürü tamamen kesilmemesi gerekmektedir.

Yumurta sarısı oldukça güçlü bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Yumurta sarısı önemli bir miktarda protein, demir, çinko, fosfor, A, D, E, B6 ve B12 vitaminleri ile birlikte folik asit, pantotenik asit, tiamin ve riboflavin bünyesinde içerir. Bunlarla birlikte D vitamini açısından da oldukça zengin birkaç gıdadan biri olduğu da akıllardan çıkarılmamalıdır.

Yumurtanın sarısı ile ilgili göz ardı edilmemesi gereken bir diğer gerçek ise kolin isimli bir maddeye sahip olmasıdır. Kolin, beyin sağlığı, hafıza ve Alzheimer veya bunlarla birlikte bunama gibi hastalıklarla savaşmak için bir hayli önemlidir.

Yumurtanın sarı kısmı lesitin açısından oldukça zengindir. Bu element, vücudumuz tarafından tamamen emilmesini önleme maksadı ile kolesterole bağlanır. Lesitin, kemik iliğini, beyni, karaciğeri, kalbi ve sinir sistemini beslemek için ve bu sayılan kısımlara bakmak için oldukça önemli bir parçadır. Kalp dostudur ve bunlarla birlikte hafızayı ve konsantrasyonun gelişimini de sağlar.

Tüm proteinlerini elde edebilme maksadı ile genellikle çiğ yumurta sarısını tüketen pek çok insan bulunur. Bu yapılan ise bir hatadır. Yumurta sarısını çiğ tüketmek salmonelloz gibi hastalıklara yakalanılmasına sebebiyet yaratmaktadır. Bilinmeli ki, özellikleri aynı kalacağı ve herhangi bir sorun yaşamamış olunacağı için özellikle de haşlanmış yumurtanın sarısını tüketmek her zaman daha iyi olarak kabul edilmektedir.

YUMURTANIN BEYAZ KISMI MI SARI KISMI MI DAHA FAYDALI?

Peki, "yumurtanın beyazı mı yoksa sarısı mı daha faydalı?" sorusunun yanıtı merak konusudur. Bu sorunun cevabı yumurtanın her iki kısmının da sağlıklı olduğudur. Beyaz kısmı yağsızdır ve sarısı, küçük bir doymuş yağ seviyesine sahip olmasına rağmen, protein açısından oldukça zengindir.

Uzmanların tavsiyesi ise yumurtaları bir bütün olarak tüketmektir. Yumurta beyazı da yumurta sarısı da faydalıdır.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal