Yerli Otomobil Arapların da Taktirini Aldı

Arap gazete yazarları Türkiye'nin yerli otomobiline övgüler yağdırdı.

30.12.2019-19:59 - (Son Güncelleme: 31.12.2019-01:47)Yerli Otomobil Arapların da Taktirini Aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iştirakı ile geçtiğimiz hafta cuma günü lansmanı yapılan Türkiye Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) mühendis ve tasarımcıları tarafından oluşturulan ve 2022'de üretimi için düğmeye basacak olan Türkiye'nin otomobili Arap dünyasında büyük sükse yarattı.

Katar El-Arab gazetesi üst yöneticisi (CEO) Cabir el-Harmi, 'Arap dünyası Türkiye'ye saldırmak yerine onunla ittifak kurmalı ve deneyimlerinden faydalanmalı' dedi. Yerli otomobil hakkında sosyal medya hesaplarından övgü dolu paylaşımlar yapan Arap gazeteciler, Arap dünyasına Türkiye'nin bu deneyiminden faydalanma ve ittifak kurma çağrısında bulundu.

TEKNOLOJİDE BAĞIMSIZ TÜRKİYE

Doha merkezli "Katar El-Arab" gazetesi üst yöneticisi (CEO) Cabir el-Harmi, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Arap dünyasını Türkiye ile ittifak kurmaya davet etti.

Türkiye'nin kendi deniz, hava ve kara askeri araçlarını ürettiğini, teknolojide bağımsız bir geleceğe doğru ilerlediğini ve tanıtımını yaptığı yerli otomobilin de yakında seri üretimine başlayacağını ifade eden Harmi, "Arap dünyası Türkiye'ye saldırmak yerine onunla ittifak kurmalı ve deneyimlerinden faydalanmalı." ifadelerini kullandı.

Yemenli gazeteci-yazar Yasin et-Temimi de yerli otomobilin başarısı için Türkiye'yi tebrik ederek, güçlü bir İslam ülkesinin teknolojide bağımsız olmak adına attığı bu adımın memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

Yemen'deki Eb'ad Araştırma Merkezi Başkanı Abdusselam Muhammed ise yerli otomobile ilişkin, "Son yıllarda yerli sanayideki hızlı ve güçlü atılımlarıyla dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olmaya hazırlanan Türkiye için iyi bir başarı." cümlesini kullandı.

ÇIKAR ÇIKMAZ ALACAĞIZ

Iraklı gazeteci Amir el-Kubeysi, Türkiye'nin yerli elektrikli otomobilini büyük bir sevinçle karşıladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Zorlukların üstesinden gelen güçlü Türkiye devleti ve halkını tebrik ediyoruz. Bir İslam ülkesi için bu çok sevindirici bir haber. Otomobil çıkar çıkmaz alacağız."

Irak'taki Zufeyri aşiretinin önde gelen isimlerinden Şeyh Faruk ez-Zufeyri de yerli otomobille ilgili, "Kişide hırs, azim, kararlılık ve sabır olduğunda amacına ulaşır." ifadelerini kullanarak bu başarısından dolayı Türkiye'yi tebrik etti.


Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR