Yerli Aşı Turkovac'ın Faz 3 Çalışmaları Kırgızistan'da Da Sürecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'nin yerli koronavirüs aşısı Turkovac için açıklamalarda bulundu. Yerli aşı Turkovac'ın Faz 3 çalışmalarının Kırgızistan'da da yürütülmesi için Cumhurbaşkanı Caparov ile anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

12.09.2021-17:31 - (Son Güncelleme: 12.09.2021-17:31)Yerli Aşı Turkovac'ın Faz 3 Çalışmaları Kırgızistan'da Da Sürecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Kırgızistan’daki gerçekleştirdiği temaslar sonrasında ülkeye dönüş yaptı. Yerli aşı Turkovac hakkında açıklamalarda bulunan Oktay, yerli aşı Turkovac’ın faz 3 çalışmaları için Kırgızistan’da da çalışmaların yürütüleceği haberini verdi. Oktay Caparov ile geniş kapsamlı görüşmeler sonrasında mutabakata vardıklarını belirtti. Oktay, ‘Yerli aşımızı sadece milletimizin değil, tüm insanlığın hizmetine sunmak adına aralıksız gayret sarf ediyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun’ şeklinde konuştu.

YERLİ AŞI TURKOVAC İÇİN PEK ÇOK ÜLKE İLE GÖRÜŞMELER YAPILIYOR

Görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada ‘Pakistan, Azerbaycan, Arjantin, Kolombiya ve Polonya başta olmak üzere pek çok ülke ile de Faz 3 çalışmalarının yürütülmesi konusunda görüşmeler sürüyor’ dedi. Oktay, yürütülen çalışmalar ile yerli aşı Turkovac'ın dünyada kullanılan bir aşı olması ve uluslararası nitelik kazanması adına önemli çalışmalar yapıldığı bilgisini verdi.

Fuat Oktay yerli koronavirüs aşısı Turkovac ile ilgili açıklamasında, ‘Yerli aşımız TURKOVAC ile edindiğimiz bu tecrübeyle diğer yerli aşı çalışmalarımızda da uluslararası anlamda hızla yol alacağız. TURKOVAC, acil kullanım onayı için başvuru aşamasına giderek yaklaşıyor. Diğer yandan VLP türündeki aşımız da Faz 3 başvuru aşamasına geldi. Seri üretim için kapasite artırım çalışmalarımız bir yandan sürüyor. İlgili kurumlarımız mevcutta aşı üretim kapasitesi olan özel sektör firmalarımızla kapasite artışı için yakın çalışıyorlar ve teknik ve mali destek veriyorlar.’ ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal