Yeni Mutasyonlu Virüs Hamileleri Daha Çok Etkiliyor

Brezilya’da son 24 saatte 3 bin 305 kişi hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı, mutasyonlu P1 varyantının hamilelerde daha ağır geçtiğini belirtti.

17.04.2021-13:01 - (Son Güncelleme: 17.04.2021-13:01)Yeni Mutasyonlu Virüs Hamileleri Daha Çok Etkiliyor

Koronavirüsle mücadele tüm dünyada devam ediyor. Brezilya’da günlük vefat sayılarının 3 bini geçti. Brezilya Sağlık Bakanlığı yetkilisi Raphael Parente, dün düzenlediği basın toplantısında P1 varyantının hamilelere karşı daha agresif ve tehlikeli olduğunu dile getirerek, çiftlerin hamilelik planlarını ertelemesi tavsiyesinde bulundu. Parente, ‘Mümkünse hamileliği biraz daha iyi bir zamana kadar erteleyin. Uzmanların klinik deneyimleri, bu yeni varyantın hamile kadınlarda daha agresif olduğunu gösteriyor’ dedi.

YOĞUN BAKIMDAKİ HASTALIRIN ÇOĞU GENÇ

Amazon şehri Manaus'ta ortaya çıkan P1 varyantı, Brezilya'da can kayıplarında ve vaka sayılarında artışa sebep oldu. Bilim insanları, ülkenin ölü sayısını 350 binin üzerine çıkaran enfeksiyon dalgasının arkasındaki ana faktörün P1 varyantı olduğu düşünülüyor. Brezilya'da salgın giderek daha genç insanları etkisi altına alıyor ve hastaneler tarafından paylaşılan verilerde, Mart ayında yoğun bakımdaki tüm hastaların yarısından fazlasının 40 yaşında veya daha genç olduğu belirtiliyor.

KOVİD-19’LA MÜCADELEDE ZOR GÜNLER YAŞANIYOR

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülkede son 24 saatte 85 bin 774 yeni vakanın tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 13 milyon 832 bin 455’e çıktı.

Bir günde 3 bin 305 kişi hayatını kaybetti, salgın nedeniyle ülkedeki toplam ölü sayısı 368 bin 749'a yükseldi. Ülkede iyileşenlerin sayısı da 12 milyon 298 bin 863 olarak açıklandı.

Nüfusu 210 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Brezilya, ABD'nin ardından Kovid-19 nedeniyle en çok ölümün yaşandığı ikinci ülke konumunda bulunuyor.

Brezilya, son haftalarda hem yoğun bakım ünitelerindeki doluluk hem de ülkenin Amazonas eyaletinde ortaya çıkan Kovid-19'un daha bulaşıcı türü P1'in yayılması nedeniyle zor günlerden geçiyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR