Valilik'ten Tarım İşçilerine Saldırı İddiası ile İlgili Açıklama Yapıldı

Mardin'den Sakarya'ya fındık toplamak için gelen işçilere, köylülerin saldırıldığı iddiası ile ilgili Sakarya Valiliği'nden açıklama yapıldı.

05.09.2020-12:39 - (Son Güncelleme: 05.09.2020-12:26)Valilik'ten Tarım İşçilerine Saldırı İddiası ile İlgili Açıklama Yapıldı

Hadisenin yargıya ulaştığı ve soruşturmanın sürdüğü ifade edilen açıklamada, 'Bu konunun haber sitelerinde iddia edilen olayla bir bağlantısı tespit edilememiştir' ifadeleri kullanıldı.

Çeşitli haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında, Mardin'den Sakarya'ya fındık toplamak için gelen mevsimlik işçilerin işveren ve köylülerin saldırdığı öne sürüldü.

Saldırı anıyla ilgili görüntülerin sosyal medya üzerinden hızlıca yayılmasının aakabinden Sakarya Valiliği, konuyla alakalı bir açıklama geldi.

22 Ağustos 2020'de meydana gelen hadisenin yargıya ulaştığı ve soruşturmanın sürdüğü ifade edilen açıklamada, 'Bu konunun bugün haber sitelerinde iddia edilen olayla bir bağlantısı tespit edilememiştir' denildi.'SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR'

Sakarya Valiliği'nden gelen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

'Bugün bazı sosyal medya platformları ile haber sitelerinde ilimizde mevsimlik tarım işçilerinin darp edildiği yönünde iddialara yer verilmiştir.

Konu ile ilgili yapılan araştırmada; 22.08.2020 tarihinde İlimiz Kocaali ilçesinde fındık bahçesinin sahipleri arasında yaşanan tartışmanın sonucunda arbede yaşandığı, şahıslardan birinin aracını diğer kişinin üzerine sürdüğü, bu esnada Mardin nüfusuna kayıtlı iki kadın işçi ile Düzce nüfusuna kayıtlı bir erkek işçinin yaralandığı, olayın yargıya intikal ettiği ve Cumhuriyet Başsavcılığınca tahkikat yapılarak soruşturmanın devam ettiği anlaşılmıştır.

Bu konunun bugün değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen olayla bir bağlantısı tespit edilememiştir.

'EMNİYET VE JANDARMA'YA BÖYLE BİR ŞİKAYET GELMEDİ'

Ayrıca geçmişe dönük yapılan incelemede sosyal medya platformlarında ve haber sitelerinde iddia edildiği gibi bir olaya ilişkin Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ile 112 Acil Çağrı Merkezine intikal eden herhangi bir konu, olay veya şikayet bulunmamaktadır. Bahse konu iddia edilen olayın Türkiye'nin neresinde ve ne zaman yaşandığının tesbiti ile ilgili de Emniyet Genel Müdürlüğü ile irtibata geçilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.''YAPILANLAR EN HAFİF TABİRLE AHLAKSIZLIKTIR'

Diğer taraftan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, 'Sakarya'da mevsimlik Kürt işçilere ırkçı saldırı2 başlıklı haberlerle ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Yavuz paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

'Sakarya'da ne bugün, ne de bundan önce, anlatıldığı şekilde herhangi bir olay asla vuku bulmamıştır. Sakarya, Türkiye'nin, Balkanların ve Kafkasların her yerinden gelerek yerleşen insanların barış ve kardeşlik içinde yaşadığı bir yerdir. Sakarya'da tüm etnik unsurlar etle tırnak olmuşçasına birbiriyle bütünleşmiştir. Örnek bir kaynaşma, birliktelik ve yardımlaşmanın söz konusu olduğu Sakarya'mız bu anlamda tam bir huzur kentidir. Olmayan bir şeyi olmuş gibi göstermek bunu yapanlar açısından en hafif tabirle ahlaksızlıktır. Buna alet olanlar açısından da bu durum tam bir aymazlık, Sakarya'ya ve hatta milletimize karşı yapılan ise açık bir saygısızlıktır.'

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR