Vaka sayısı artıyor, DSÖ’den açıklama geldi: Peki Eris varyantı belirtileri nelerdir?

Koronavirüs varyantları arasında yer alan Eris varyantı Avrupa ülkelerinde görülmeye başlandı. DSÖ’den yapılan açıklamada vaka sayılarında artış olduğu belirtildi. Peki Eris varyantı belirtileri nelerdir? İşte detaylar…

12.09.2023-14:58 - (Son Güncelleme: 12.09.2023-16:20) Vaka sayısı artıyor, DSÖ’den açıklama geldi: Peki Eris varyantı belirtileri nelerdir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs varyantlarından biri olan Eris hakkında uzman isimlerden uyarı geldi. DSÖ’den gelen açıklamada Avrupa ülkelerinde Eris varyantının arttığı ifade edildi. Peki Eris varyantı Nedir? Belirtileri nelerdir? İşte detaylar

Eris varyantı vakaları artıyor 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2023 yılının Temmuz ayında, Omicron varyantının bir alt türü olan Eris varyantını “izlemesi gereken varyant” statüsüne yükseltti. Eris varyantı, ilk olarak Şubat 2023'te Güney Afrika'da tespit edildi ve o zamandan beri dünyanın birçok ülkesinde yayıldı.

Eris varyantı, diğer Omicron varyantları gibi üst solunum yollarını enfekte eder ve burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, yorgunluk ve kas ağrısı gibi soğuk algınlığı benzeri semptomlar gösterir. Ancak, bazı araştırmalar, Eris varyantının diğer Omicron varyantlarından daha bulaşıcı olabileceğini göstermektedir.

Eris varyantının en yaygın belirtileri şunlardır:

Burun akıntısı

Boğaz ağrısı

Öksürük

Yorgunluk

Kas ağrısı

Eris varyantı belirtileri

Diğer bazı olası belirtiler arasında şunlar yer alır:

Baş ağrısı

Hapşırma

Tat ve koku kaybı

Nefes darlığı

Göğüs ağrısı

Soğuk terleme

Bulantı ve kusma

Eris varyantı belirtileri, diğer COVID-19 varyantlarının belirtileri ile benzerdir. Bu nedenle, Eris varyantından şüpheleniyorsanız, bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal