Uzman doktordan uyarı: ‘‘3 mevsim devam eden salgınla karşı karşıyayız!’’

Salgın bir hastalığın eşiğinde olduğumuzu ve grip hastalığının çok da kulak ardı edilmemesi gerektiğini belirten Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Gürdal Yılmaz, soğuk algınlığının altında yatan hastalıkların olabileceğini dolayısıyla önlem amacıyla doktora başvurulması gerektiğini söyledi.

18.04.2024-10:53 - (Son Güncelleme: 18.04.2024-17:53) Uzman doktordan uyarı: ‘‘3 mevsim devam eden salgınla karşı karşıyayız!’’

AA’dan ulaşılan bilgilere göre, Prof. Dr. Gürdal Yılmaz, ilkbahar gelinceye kadar sonbahar ve kış aylarında en çok influenza vakalarıyla karşılaşıldığını belirterek, ‘‘Grip hafif de olsa altta yatan, eşlik eden hastalığı olan kişilerin bir sağlık kuruluşuna başvurması ve gerekli önlemeleri zamanında alması gerekiyor’’ dedi.

Hastalık belirtileri nelerdir?

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Gürdal Yılmaz, soğuk algınlığının altında yatan hastalıkların olabileceğini dolayısıyla önlem amacıyla doktora başvurulması gerektiğini söyledi.

Mevsimsel sebeplerden ötürü nezle vakalarında artış yaşandığını dile getiren Yılmaz, astım ve KOAH vakalarında artışın söz konusu olduğunu ve vakalardaki ataklardan dolayı solunum yolu enfeksiyonlarıyla daha çok karşılaşıldığına işaret ederek, şunları söyledi: ‘‘Kovid sonrası grip vakalarımızda, yani bu seneki vakalarda klinik semptomlarda ateş, baş ve kas ağrısı bir hafta, on gün sürüyor. Boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri 1, 2, 3 ay devam eden hastalarımız oluyor. Bunların sayısı oldukça yüksek. Başta semptom olarak azalıyor şikayetler, sonra tekrar yeni bir virüs enfeksiyonu gibi yeni bir enfeksiyon ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu şekilde görmediğimiz şu an için 3 mevsim, yazın da olursa 4 mevsim devam eden salgınla karşı karşıya kalacağız.’’

Kronik hastalıkları olanlar dikkat!

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Gürdal Yılmaz, soğuk algınlığının altında yatan hastalıkların olabileceğini dolayısıyla önlem amacıyla doktora başvurulması gerektiğini söyledi.

Kovid-19 döneminde sıklıkla uzmanlar, kronik hastalığı bulunanların ekstra bir önleme ihtiyaç duyduklarının vurgusunda bulunmuşlardı. Yeni dönem gribinde de aynı durum geçerli olduğuna dikkat çeken Yılmaz, şunları kaydetti: ‘‘Kronik hastalığı olan hastalar, KOAH hastaları dediğimiz, kalp hastalıkları olanlar, diyabet ve hipertansiyonu olan hastalar, bunlar grip ile mücadele için grip aşısı ile aşılanıyorlar. Artı grip oldukları zaman hafif de geçiriyorlar ama ağır geçirenler zaten bize hemen ulaşıyor. Gerekli müdahaleleri hemen yapıyoruz. Hafif geçirenler de belli bir süre sonra işte kalp hastalığının tetiklemesiyle veya KOAH'ının alevlenmesiyle ya da diyabetinin şeker regülasyonun bozulmasıyla bize başvuruyor.’’

Hijyene özen gösterin ve doktora gidin!

Gribin hızlı bir şekilde önlenmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şu ifadelerle sözlerini tamamladı: ‘‘Toplu yaşanan yerlerde özellikle hasta olan bireylerin maske kullanması, diğer kişilerin de kendine bulaşabilecek yerlerde daha dikkatli olması, kişiler arası temasın 1 ila 1,5 metre mesafe ile oluşturulması, hijyene, el temizliğine dikkat etmesi gerekiyor. Hastalarımız gribal semptomları varsa mutlaka bir sağlık kurumuna başvursunlar. Durum ağırlaştıktan sonra tedavi etmek daha zor oluyor’’ diye konuştu. 


Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal