Ünlü baş ekonomistten dikkat çeken tahmin: Türkiye ekonomisi patlama yapacak

Uluslararası Finans Enstitüsü Baş Ekonomisti Robin Brooks, Türkiye ekonomisi hakkında dikkat çeken açıklamalara yer verdi. Türkiye’nin ihracat hacminin ciddi bir yükseliş yaşayacağını söyleyen Brooks bununla beraber küresel ekonomide de Türkiye'nin rekabet gücünün yükseleceği tahmininde bulundu.

28.10.2022-11:28 - (Son Güncelleme: 28.10.2022-14:57)

Türkiye ekonomisinde bazı değerlendirmelerde bulunan Uluslararası Finans Enstitüsü Baş Ekonomisti Robin Brooks, Türkiye’nin ihracat hacminin ciddi bir yükseliş yaşayacağını söyledi. Brooks bununla beraber küresel ekonomide de Türkiye'nin rekabet gücünün yükseleceği tahmininde bulundu.

Türkiye ekonomisi patlama yapacak

Brooks’un Türkiye ekonomisi hakkında yaptığı açıklamalarda şu ifadeler yer aldı:

"Grafikte kırmızı renkte görüldüğü gibi Türkiye, diğer gelişmekte olan pazarlardan farklı olarak ihracat hacimlerinde bir patlama yaşadı. Türkiye'nin büyük ihracat rakamları ve rekabet gücü göz önüne alındığında Türkiye'nin küresel ekonomide başarılı olması için şartlar çokça var. Tek gereken makro istikrar ve Türkiye patlama yapacak."

Brooks Türkiye Ekonomisi

İhracatta artış devam ediyor

Eylül ayında Türkiye'nin ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 9,2 artışla 22,6 milyar dolar oldu. Bu rakam tüm zamanların en yüksek eylül ayı ihracat rakamı olarak kayıtlara geçti. Türkiye'nin 2022 yılı Ocak-Eylül dönemi ihracatı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artış ile 188,2 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal