Uluslararası arenada gerilim! Hamas'tan sert cevap: İşgalci İsrail'e nükleer tehdit!

Skandal nükleer silah çağrısı! Hamas'tan jet cevap! ABD'de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, işgalci İsrail'e "Gazze'de nükleer silah kullanabilirsin" mesajı verdi. Skandal sözlere Hamas'tan cevap geldi.

13.05.2024-17:24 - (Son Güncelleme: 13.05.2024-17:42) Uluslararası arenada gerilim! Hamas'tan sert cevap: İşgalci İsrail'e nükleer tehdit!

Graham, NBC kanalında yayımlanan "Meet the Press" programında İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin konuştu. "İkinci Dünya Savaşında, Hiroşima ve Nagazaki'ye bomba atarak savaşı sonlandırmaya karar verdik. Bu doğru bir karardı." diye konuşan Graham, "İsrail, Yahudi bir devlet olarak ayakta kalabilmen için gereken her şeyi yapmaya hakkın var." ifadelerini kullandı. Graham, "Kaybetme lüksü olmayan bu savaşı sonlandırmak için İsrail'e ihtiyaç duyduğu bombaları sağlayın, ayrıca zayiatı en aza indirmek için onlarla çalışın." dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, 9 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Refah'a büyük bir saldırı düzenlemesi halinde İsrail'e silah yardımlarını askıya alacağını söylemiş, Biden'ın bu açıklamasına hem ABD'de Cumhuriyetçi Parti'den hem de İsrail tarafından tepki gelmişti.


"Gazze'de nükleer silah kullanabilirsin"

Hamas, İsrail'e "Gazze'de nükleer silah kullanabilirsin" mesajını veren ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham'a tepki gösterdi. Açıklamada, "bu şaşırtıcı ifadelerin, Graham'ın ulaştığı ahlaki çöküntünün derinliğini ve sahip olduğu soykırım ve sömürgecilik zihniyetini gösterdiği" vurgulandı. Aynı zamanda "ahlaksız işgal ordusunun savunmasız sivillere karşı gerçekleştirdiği soykırım suçuyla tam anlamıyla benzeşen ABD'deki siyasi seçkinlerin bazı kesimlerinin de bu zihniyete sahip olduğu" kaydedildi. "Yükümlü olunan sadakatin sunulması" bağlamında gelen bu tür ifadelerin ve tutumların kınandığı vurgulanan açıklamada, bu tür eylemlerin, faillerini de "soykırım savaşının ortağı" haline getirdiği belirtildi. Açıklamada ayrıca kendisini "dünyanın özgürleri" olarak adlandıranlara "bu tutumların kınanması ve Filistin halkına yönelik saldırı, soykırım ve açlık savaşını durdurmak için İsrail'e baskı yapılması" çağrısında bulunuldu.

Graham'ın sözleri ve Hamas'ın jet cevabı, İsrail-Filistin çatışmasında tansiyonun yükseldiği bir dönemde uluslararası toplumda geniş yankı uyandırdı. Her iki tarafın da aldığı pozisyonlar, bölgede barış ve istikrar arayışında yeni bir döneme işaret edebilir. Bu gelişmeler, uluslararası ilişkiler ve bölgesel güvenlik konularında daha derinlemesine bir tartışmayı beraberinde getiriyor.

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal