Ücretsiz İzin Desteği Verilen Sektörlerde Genişleme

Tarımsal kredi borçlarının yapılandırılması, ücretsiz izin ve sigorta prim desteği düzenlemeleri gibi birçok konuyu içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda onaylanarak kabul edildi.

15.04.2021-22:27 - (Son Güncelleme: 16.04.2021-02:02)Ücretsiz İzin Desteği Verilen Sektörlerde Genişleme

Salgın kapsamında verilen ücretsiz izin desteğinden yararlanan sektörler artırıldı. Meclis'te kabul edilen torba yasada, yiyecek ve içecek sektöründe çalışanlara verilecek ücretsiz izin desteğinin kapsamı önergeyle genişletildi.

1500 LİRA ÖDENECEK

İnternet kafeler, güzellik salonları, düğün salonları, kaplıcalar, spor tesisleri ve lunapark çalışanlarına da nisan ve mayıs aylarında 1500 lira ödenecek.

Tüm bu sektörlerde çalışanların nisan ve mayıs aylarına ilişkin sosyal güvenlik primleri İşsizlik Fonu'ndan karşılanacak.

TARIM KREDİ BORÇLARI YENİDEN YAPILANDIRILACAK

Torba yasayla çiftçi borçları da yapılandırılıyor. Çiftçilerin 31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla tarım kredi borçları yeniden yapılandırılacak. Borcun yüzde 30'u bu yılın ekim ayı sonuna kadar ödenecek. Kalan kısmı 2022 yılı Ekim ayından itibaren taksitlendirilecek.

KURUMLAR VERGİSİ BU YIL İÇİN YÜZDE 25

Yasayla Kurumlar Vergisi oranları da artırıldı. Kurumlar Vergisi bu yıl için yüzde 25, 2022 yılı için ise yüzde 23 olarak uygulanacak.

Sahte sigortalılığın önüne geçmek için geçici iş göremezlik ödeneğinin hesaplanmasında da değişikliğe gidiliyor.

Bu ödeneğe esas günlük kazanç, son 3 aydaki ortalamaya göre değil, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki 12 ay dikkate alınarak hesaplanacak.

Yasayla, gayrimenkullerin elektronik ortamda satışına da imkan getiriliyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR