TÜVTÜRK spekülasyonları sonlandırdı: Araç muayene ücretlerine resmi açıklama geldi!

TÜVTÜRK, araç muayene işlemlerinde kredi kartı komisyonu alındığı iddialarına yönelik önemli bir açıklama yaptı. Şirket, “TÜVTÜRK olarak tarafımızca araç muayene ücreti haricinde herhangi bir ek ücret alınmamaktadır” ifadesini kullandı.

06.06.2024-16:40 - (Son Güncelleme: 06.06.2024-16:49) TÜVTÜRK spekülasyonları sonlandırdı: Araç muayene ücretlerine resmi açıklama geldi!

Son dönemde medyada, TÜVTÜRK'ün araç muayene hizmetlerinde kredi kartı komisyonu aldığına dair çeşitli haberler yer aldı. TÜVTÜRK, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, kredi kartı ile yapılan ödemelerden herhangi bir ek ücret almadığını vurguladı. Açıklamada, “TÜVTÜRK olarak tarafımızca araç muayene ücreti haricinde herhangi bir ek ücret alınmamaktadır” denildi.

Araç Muayene Ücretlerinin Belirlenme Süreci

Araç muayene ücretlerinin, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 35. Maddesine göre 2004 yılında belirlendiği ve o tarihten bu yana her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Yeniden Değerleme Oranı’na göre artırılarak düzenlendiği ifade edildi. Bu düzenleme, araç sahiplerinin muayene ücretlerinde her yıl belli bir artışla karşılaşmasına neden oluyor.

Kamuoyuna Bilgilendirme

TÜVTÜRK, yaptığı açıklama ile kamuoyunu doğru bilgilendirmeyi amaçladığını belirtti. Araç sahiplerinin, muayene işlemleri sırasında sadece belirlenen resmi ücretleri ödemeleri gerektiğini ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde ek bir komisyon uygulanmadığını yeniden hatırlatarak, şu açıklamayı paylaştı:

“Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TÜVTÜRK arasında 2007 yılında imzalanan imtiyaz sözleşmesi uyarınca; TÜVTÜRK tarafından verilen araç muayene hizmetlerine ilişkin ücret, nakit olarak tahsil edilmekte ve elde edilen gelirlerin yüzde 50’si doğrudan hazineye, ödenen diğer vergi ve harçlarla birlikte toplam cironun yüzde 69’u ilgili kamu idarelerine aktarılmış olmaktadır. 

Bununla birlikte vatandaşlardan gelen yoğun talepler doğrultusunda, araç muayene istasyonlarımızda nakit ödemeye alternatif olarak kredi kartıyla ödeme imkanı 2021 yılı itibarıyla hizmete sunulmuştur. 

Kredi kartı veya banka kartı ile yapılan ödemeler, 6493 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca, müşterilerimize tek seferlik ödeme hizmeti sunan bir hizmet sağlayıcı firma üzerinden gerçekleştirilmekte ve sunulan tek seferlik ödeme hizmeti karşılığında, hizmet sağlayıcı firma tarafından müşterilerimizden bir “hizmet bedeli” tahsil edilmektedir. 

TÜVTÜRK olarak tarafımızca araç muayene ücret bedellerinin ödenmesinde alternatif ödeme aracı olarak sunulan banka kartı ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde, muayene ücreti haricinde herhangi bir ek ücret alınmamaktadır. 

Basında yer alan “TÜVTÜRK’ün kredi kartı ile yapılan ödemelerde komisyon aldığına” dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır, kamuoyunun bilgilerine sunulur.”

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal