Türkiye’nin savunma ihracatı Yunanistan’ı korkuttu: Yıkıcı bir faktör olacak

Arnavutluk ve Kosova’nın Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA ve İHA satın alması Yunanistan’ı korkuttu. Atina’nın Ege ve Doğu Akdeniz’deki varlığını kaybedeceğini söyleyen emekli koramiral Vassilis Martzoukos, TCG Anadolu'nun yıkıcı bir faktör olacağını söyledi.

25.12.2022-12:44 - (Son Güncelleme: 25.12.2022-12:44) Türkiye’nin savunma ihracatı Yunanistan’ı korkuttu: Yıkıcı bir faktör olacak

Türkiye’nin savunma sanayisi üretimi teknolojileri dünyadan talep görmeye devam ederken, Yunanistan’da bu durum endişeye sebep oluyor. Türkiye’nin Ege ve Akdeniz’deki varlığını güçlendirdiğini söyleyen emekli koramiral Vassilis Martzoukos, TCG Anadolu'nun yıkıcı bir faktör olacağını dile getirdi. 

Türkiye Ege ve Akdeniz’de güçleniyor

Star Gazetesi’nin haberine göre; Yunan basınına konuşan emekli koramiral Vassilis Martzoukos, Türkiye'nin Arnavutluk'un Avlona ve Durres kentinde donanmalar inşa ettiğini iddia etti.

Yunanistan Türkiye Savunma Sanayi

Martzoukos, Türkiye'nin İyon Denizi'ne kuvvet konuşlandırmayı başarması durumunda planların otomatik olarak değişeceğini ve hatta önlem olarak bazı Yunan kuvvetlerin bu bölgeye kaydırılacağını söyledi.

Yıkıcı bir faktör olacak

Bu muhtemel senaryo karşısında Ege ve Doğu Akdeniz'in Yunan kuvvetlerden mahrum kalacağını vurgulayan emekli amiral, "Bölgede Türk ve Arnavut kuvvetleri varken oyun değişiyor. Buna Türkiye'nin Libya'nın Misrata kentinde inşa ettiği deniz üssünü ve oradaki hava üssünü de eklersek, anlayacağınız üzere İyon Denizi kuzeyden ve güneyden kuşatılmış durumda. Ve manzara değişiyor. Bunu Türkler tarafından "stratejik bir kuşatma" olarak nitelendirirdim. Yani bizi ilgilendirecek tek şey güçlerimizi böleceğimiz birçok alan olması" dedi.

Yunanistan Türkiye Savunma Sanayi-1

Türkiye'nin en büyük savaş gemisi TCG Anadolu'ya dikkati çeken Martzoukos, "Buna TCG Anadolu'ya konuşlandırılacak insansız savaş uçakları da eklenecek. Kriz veya savaş döneminde yıkıcı bir faktör olacak. Bir de Yunanistan'ın batısında, dilerseniz Güney Kıbrıs'ın güneyinde "Anadolu" varsa, yukarıda bahsettiğimiz kuşatma fikri hakkında bir düşünün" ifadelerini kullandı.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal