Türkiye'nin resti ardından ABD'den yeni NATO açıklaması geldi!

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Türkiye ve ABD dışişleri bakanlarının bir görüşme gerçekleştirdiğini anımsattı. İşte haberin detayları...

17.05.2022-08:54 - (Son Güncelleme: 17.05.2022-09:49) Türkiye'nin resti ardından ABD'den yeni NATO açıklaması geldi!

Beyaz Saray sözcülüğü görevini 13 Mayıs Cuma günü Jen Psaki'den devralan Jean-Pierre, ilk basın toplantısını düzenledi. Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin duruşunu değerlendiren Jean Pierre, ''Türkiye hükümetinin, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda neler hissettiği ve söylediğine ilişkin sorular oluyor.'' diye söyledi.

''Finlandiya ve İsveç'in ittifaka katılımı noktasında güçlü bir konsensüs var'' 

Jean-Pierre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın dün Berlin'de Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünün altını çizerek, ''NATO'ya üyelik bir süreç gerektiriyor ve bu konuda konsensüse ulaşılacağına eminiz.'' diye ifade etti. Blinken, dün Berlin'de yapmış olduğu basın toplantısında İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik sürecine yönelik şu sözleri dile getirdi: ''(Türkiye) Dışişleri Bakanı ile bu konuyu görüşme fırsatım oldu. Görüşmeyi betimlemeyeceğim ancak Finlandiya ve İsveç'in ittifaka katılımı noktasında güçlü bir konsensüs olduğunu söylemekle yetineyim. Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasındaki farklılıklar konusunda halen devam eden görüşmeler var. Sonuç olarak bu iki ülkenin üyeliği konusunda bir konsensüse ulaşacağımızdan eminim.'' dedi.


Hüsna Gizem Güven
husnagguven@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal