Türkiye’de hafta sonu sağanak kar yağışlı geçecek!

Meteorolojiden gelen güncel hava durumu bilgisine göre İstanbul dahil hafta sonu karla karışık ve yoğun kar yağışı bekleniyor. Edinilen son bilgiye göre hava durumunda 36 ilde kar yağışı bekleniyor. Perşembe gününden itibaren Marmara ve Batı Karadeniz için yağış uyarısı geldi.

24.01.2024-09:14 - (Son Güncelleme: 24.01.2024-18:00)

Türkiye, perşembe gününden itibaren Karadeniz üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girmesi bekleniyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer bölgelerde hava durumunun yağışlı geçeceği yönünde; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Şahin Şahbaz, haftalık hava tahminine ilişkin değerlendirmeler yaptı. Türkiye son günlerde etkileyen yağışlı sistemin, ülkenin güneydoğusuna doğru hareket ettiğini belirten Şahbaz, “Doğu Anadolu’nun güney ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun büyük bir kesiminde yarın da yağışlar devam edecek. Yağışlar, Doğu Anadolu’da genellikle karla karışık yağmur ve kar, Güneydoğu Anadolu’da ise yağmur şeklinde görülecek. Doğu Karadeniz’in kıyı kesiminde ise yine yağmur şeklinde yağışların devam etmesini bekliyoruz’’ dedi.

Buzlanma ve don için 4 ile sarı kodlu uyarısı yapıldı!

Bugün hava durumu

Bugün sarı kodla uyarılan iller; Hakkari, Siirt, şırnak ve Van için sarı kodlu kar yağışı uyarısı yapıldı. Ülkenin doğu kesimlerinin çok bulutlu, Giresun ve Trabzon'un kıyı kesimleri ve Batman çevreleri ile Siirt ve Şırnak'ın batısı yağmurlu, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu, Erzurum, Kars, Ağrı ve Iğdır çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Şırnak ve Siirt'in doğusu, Van'ın güneyi ile Hakkari ve Bitlis çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde kuzey, iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis ile birlikte iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

Çığ uyarısı yapılan bölgeler!

Türkiye de bugün hava durumu

Hava sıcaklıklarının iç, batı ve kuzey kesimlerde mevsim normalleri civarında, güneydoğu kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın genellikle kuzeyli yönlerden hafif, yer yer orta kuvvette, Marmara'nın güneyi ve Kıyı Ege'de zaman zaman kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Yağışların, Şırnak ve Siirt'in doğusu, Van'ın güneyi ile Hakkari ve Bitlis çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don, çığ, tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Rüzgarın Marmara'nın güneyi ve Kıyı Ege'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden zaman zaman kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi beklendiğinden dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

MARMARA BÖLGESİ

Parçalı ve yer yer çok bulutlu, sabah ve gece saatlerinde puslu, yer yer sisli geçeceği tahmin ediliyor.

EDİRNE °C, 7°C Parçalı yer yer çok bulutlu

İstanbul °C, 8°C Parçalı yer yer çok bulutlu

KOCAELİ °C, 10°C Parçalı yer yer çok bulutlu

TEKİRDAĞ °C, 7°C Parçalı yer yer çok bulutlu

EGE BÖLGESİ

Parçalı ve az bulutlu, sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinin puslu, yer yer sisli geçeceği tahmin ediliyor.

A.KARAHİSAR °C, 6°C Parçalı ve az bulutlu

DENİZLİ °C, 10°C Parçalı ve az bulutlu

İZMİR °C, 12°C Parçalı ve az bulutlu

MUĞLA °C, 13°C Parçalı ve az bulutlu

AKDENİZ BÖLGESİ

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerde sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

Adana °C, 17°C Parçalı ve az bulutlu

ANTALYA °C, 20°C Parçalı ve az bulutlu

ISPARTA °C, 10°C Parçalı ve az bulutlu

MERSİN °C, 17°C Parçalı ve az bulutlu

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Parçalı ve az bulutlu, doğusunun yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde sabah ve gece saatlerinde pus, yer yer sis bekleniyor.

ANKARA °C, 5°C Parçalı ve az bulutlu

ESKİŞEHİR °C, 5°C Parçalı ve az bulutlu

KAYSERİ °C, 2°C Parçalı ve az bulutlu

KONYA °C, 4°C Parçalı ve az bulutlu

BATI KARADENİZ BÖLGESİ

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. İç kesimlerde sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

BOLU °C, 6°C Parçalı ve az bulutlu

KASTAMONU °C, 4°C Parçalı ve az bulutlu

SİNOP °C, 10°C Parçalı ve az bulutlu

ZONGULDAK °C, 9°C Parçalı ve az bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ

Parçalı, yer yer çok bulutlu, sabah saatlerinde Giresun ve Trabzon'un kıyı kesimlerinin yağmurlu, iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

RİZE °C, 7°C Parçalı ve çok bulutlu

SAMSUN °C, 10°C Parçalı, yer yer çok bulutlu

TOKAT °C, 4°C Parçalı, yer yer çok bulutlu

TRABZON °C, 8°C Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı, iç ve yüksek kesimleri, karla karışık yağmur ve kar yağışlı

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bugün hava durumu

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin güneydoğusu ile Erzurum, Kars, Ağrı ve Iğdır çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Hakkari ve Bitlis çevreleri ile Şırnak'ın doğu, Van'ın güney çevrelerinde kuvvetli, yer yer yoğun olması bekleniyor. Bölge genelinde sabah ve gece saatlerinde pus, yer yer sis bekleniyor.

AĞRI °C, 0°C Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

ERZURUM °C, -1°C Çok bulutlu, sabah saatlerinde kar yağışlı

MALATYA °C, 3°C Parçalı ve çok bulutlu

VAN °C, 4°C Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların güney çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde görülmesi bekleniyor


Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal