Türkiye ve Ermenistan arasında normalleşmenin ilk adımları atıldı! Mutabakata varıldı

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Ermenistan kara sınırının üçüncü ülke vatandaşlarına açılması konusunda mutabakata varıldığını açıkladı. İşte haberin detayları...

02.07.2022-10:34 - (Son Güncelleme: 02.07.2022-12:46)

Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: 

Türkiye ve Ermenistan arasında bulunan kara sınırının iki ülkeyi ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarının geçişi için en yakın zamanda açılması adına mutabakata varıldığı ifade edilerek, "Türkiye ile Ermenistan Normalleşme Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan arasındaki dördüncü görüşme, bugün Viyana'da gerçekleştirilmiştir. 

Taraflar, Türkiye ile Ermenistan arasındaki kara sınırının iki ülkeyi ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarının geçişine mümkün olan en yakın zamanda açılması üzerinde mutabakata varmışlar ve bu konudaki gerekli sürecin başlatılmasına karar vermişlerdir.’’ denildi. 


Türkiye ile Ermenistan arasında doğrudan hava kargo

Normalleşme adına ilk adımları atarak, ‘’Ayrıca, Türkiye ile Ermenistan arasında doğrudan hava kargo ticaretinin mümkün olan en yakın zamanda başlatılması üzerinde mutabakata varmışlar ve bu amaçla gerekli sürecin başlatılmasına karar vermişlerdir. 

Taraflar aynı zamanda, nihai hedef olan iki ülke arasında tam normalleşmenin sağlanması yönünde atılabilecek muhtemel diğer somut adımları da ele almışlar ve normalleşme sürecinin önkoşul olmaksızın sürdürülmesine ilişkin uzlaşılarını yeniden vurgulamışlardır." şeklinde ifadelerine yer verildi.

Hüsna Gizem Güven
husnagguven@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal