Türkiye Tek Yürek oldu: 115 milyar 146 milyon 528 bin lira toplandı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin etkilediği 10 ile destek amaçlı tüm televizyon kanalları bir araya gelerek yardım kampanyası başlattı. Yüzyılın felaketi olarak adlandırılan depremlerden etkilenen milyonlar için toplanacak yardımlar, Kızılay’a ve AFAD’a bağışlandı. “Türkiye Tek Yürek” kampanyasında toplamda 115 milyar 146 milyon 528 bin lira bağış toplandı.

16.02.2023-09:11 - (Son Güncelleme: 16.02.2023-18:07) Türkiye Tek Yürek oldu: 115 milyar 146 milyon 528 bin lira toplandı

Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere toplamda 213 televizyon kanalı ile 562 radyoda yayınlanan ortak “Türkiye Tek Yürek” yardım kampanyasında, Kahramanmaraş’ta meydan gelen depremlerden etkilenen depremzedeler için bağış toplamak için ortak canlı yayın gerçekleştirildi. Kampanyada elde edilen bağış miktarı 115 milyar 146 milyon 528 lira olarak gerçekleşirken, gönderilen SMS sayısı 9 milyon 10 bin adet oldu.

"Türkiye Tek Yürek" başlıklı yayının moderatörlüğünü Nihat Hatipoğlu, Pelin Çift, Çağla Şikel ve Tümer Doğru'nun ardından Nazlı Çelik, Acun Ilıcalı, Didem Arslan Yılmaz ve Deniz Bayramoğlu devam ettirdi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye Tek Yürek Kampanyası Ortak Yayını"na telefon ile bağlandı.

Ortak yayına telefon ile katılan Başkan Erdoğan,  "Milletimizin bu tür durumlarla ilgili alicenaplığını, geçmişteki afetlerden yakinen biliyoruz. İnşallah bugün tüm zamanların rekorunu kıracak bir rakamla milletimiz yüce gönüllülüğünü bir kez daha gösterecektir. Devletimizin mevcut imkanlarını yurt içi ve yurt dışından gelecek yardımlarla takviye ederek Allah'ın izniyle bu yükün altından kalkacağımızdan şüphe duymuyorum." İfadelerini kullandı.

115 milyar 146 milyon 528 lira bağış toplandı

Kampanyaya ülke genelinden çok sayıda iş insanı, sanatçı, siyasetçi, STK yetkilisi ve bürokratlar katıldı

Kampanyaya ise en büyük bağışı ise 30 milyar lira ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası oldu, Ziraat Bankası 20 milyar lira, VakıfBank 12 milyar lira, Halkbank 7 milyar lira, Savunma Sanayi Başkanlığı ve bağlı şirketler 3,6 milyar TL, Turkcell 3,5 milyar lira, Cengiz Holding 2,5 milyar lira, Türk Telekom, TMSF, Borsa İstanbul Grubu ile Türkiye Sigorta 2'şer milyar lira bağışladı.

Kampanyanın ikinci saat diliminde THY ve Baykar 2'şer milyar lira, Ziraat Katılım 1 milyar lira bağışladı.

"Türkiye Tek Yürek" kampanyasına Vakıf Katılım ve Emlak Katılım bankaları ile Emlak Konut 1'er milyar lira bağışladı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, yayına telefonla bağlanarak, "Devlet ve millet olarak tek yürek oldukça üstesinden gelemeyeceğimiz bir şey yok. Geçen hafta 3 maaş bağışlamıştım. Bu kampanya kapsamında bir maaşımı daha bağışlıyorum." şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da telefonla bağlanarak, 'İmkanım dahilinde bir maaşımı daha bağışlamak istiyorum. Sizlere teşekkür ediyorum bu kampanya dolayısıyla. Başarılar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun." dedi.

Eski Başbakan Tansu Çiller de kampanyaya 1 milyon lira bağışladı. Çok büyük bir acı yaşadığımızı belirten Çiller, "Bugün bütün siyasi kimliklerimden arınarak bir eski başbakan vesaire değil, bir kadın ve bir anne olarak konuşmak istedim. Milletimizin çözüm üretebilmesi o kadar etkileyici ve o kadar güçlü ki. Bu güçle, bu birliktelikle bizim bunu aşacağımıza inanıyorum, görüyorum, hissediyorum." İfadelerini kullandı.

Telefonla bağlanan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener "Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için diyerek ben ve eşim birer maaşımızı bağışlıyoruz." dedi.

BBP Genel Başkanı Destici de kampanyaya katkı veren herkese teşekkürlerini ileterek "Daha önce bir maaşımı bağışladığımı ifade etmiştim. Şimdi ilave olarak hanımım adına bir maaşımı, çocuklarım adına bir 50 bin lira, ayrıca 500 bin lira bağışladığımı buradan ifade etmek istiyorum." dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da kendisi ve eşinin birer maaşlarını yardım kampanyasına bağışladığını belirtti.

Süryani Kadim Cemaati Patrik Vekili Yusuf Çetin, Duyanın dört bir yanında birçok ülkesinde yaşayan Süryani Cemaati mensuplarının bulundukları ülkelerden Türkiye’de yaşanan bu felaket için bağışlarda bulunduklarını ifade etti.

İstanbul Süryani Kadim Cemaati Vakfı adına bu akşam yapılan kampanyaya 1 milyon 250 bin lira bağışta bulundukların ifade eden Çetin "Türkiye adına çok teşekkür ediyoruz size. Yapmış olduğumuz bu katkının yaralara merhem olmasını diliyoruz. Hepimiz büyük Türkiye'yiz. Şahsımla cemaatim adına, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ruhuna Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Allah bu gibi doğal afetlerden bizleri korusun." dedi.

Bu arada, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay 20 milyon lira, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın 10 milyon lira, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan 10 milyon lira ve Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ise 7 milyon lira bağışta bulundu.

Nihat Hatipoğlu: zekat ve fitreler ramazan gelmeden kampanyaya gönderilebilir

Öte yandan, Nihat Hatipoğlu, ortak yayın sırasında vatandaşlara seslenerek zekat ve fitrelerinizi ramazan aynı daha gelmeden gönderebilirsiniz dedi.

Spor camiasından büyük destek

Spor camiasından büyük destek

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, kendi adına 1 milyon lira bağışladığını ifade etti.

TFF olarak ilk gün deprem bölgesine 20 milyon lira bağışta bulundukların ifade den Büyükekşi, "Kulüplerimizle topladığımızın üzerine 50 milyon lira ilave ettik ve konteyner kent yapıyoruz. Amatör futbolcular aralarında topladıkları 200 bin lirayı bağışlıyor. Şahsi olarak 10 tır gönderdik. Ben de şahsım adına 1 milyon lira bağışlıyorum." şekkinde konuştu.

Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı, 15 milyon lira bağış yaptığını duyurdu.

Alagöz Holding Iğdır FK Başkanı Cantürk Alagöz 30 milyon lira bağışlarken, Ataşehir Golf Kulübü Başkanı Cüneyt Sapmaz da 500 bin lirayla destekte bulunduklarını ifade etti.

Ayrıca Sarıyerspor Kulübü Başkanı Saffet Akkoyun ve Manisa FK Başkanı Mevlüt Aktan 1'er milyon lira bağışta bulundu.

Öte yandan Ercan Saatçi'nin stüdyoya getirdiği Volkan Demirel forması 300 bin liraya satıldı.

Başkanlar bir arada

Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un kulüp başkanları, yardım kampanyası için ortak canlı yayına katıldı.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek ve Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, stüdyoda telefonla bağış toplanmasına destek oldu.

Öte yandan Beşiktaşlı Cenk Tosun, Fenerbahçeli Altay Bayındır ve Galatasaraylı Kerem Aktürkoğlu da stüdyoda gelen yardım telefonlarına cevap verdi.

Visca: "Türkiye bizi hiç yalnız bırakmadı"

Trabzonsporlu futbolcu Edin Visca, Türkiye'nin ülkesi Bosna Hersek'i hiçbir zaman yalnız bırakmadığını belirtti.

Canlı yayına bağlanan tecrübeli oyuncu,  "Türkiye'nin başı sağ olsun. Geçmişte benim ülkemde de benzer şeyler oldu, zor zamanlar yaşadık. O zamanlar Türkiye bizi hiç yalnız bırakmadı. Biz onu unutmadık, unutmayacağız. Bosna'da herkes yardım topluyor onu söylemek istiyorum. Ben 12 senedir burada yaşıyorum, bu benim ülkem diyorum her zaman. Bu kampanyaya 2 milyon lira bağışlamak istiyorum." İfadelerini kullandı.

MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, kulüp adına 10 milyon lira, İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, kulübü adına 2 milyon lira bağış yaptı.

Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Emre Belözoğlu bu yılki tüm maaşını bağışlarken, eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ailesi adına 1 milyon lira, eski Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Hasan Kartal da 10 milyon lira yardım etti.

Ayrıca Bölgesel Amatör Lig ekibi Adana 1954 FK 200 bin lira, Kuzey Makedonya'nın Gostivar kulübü 1 milyon 453 bin lira, Ankara Keçiörengücü Başkanı Sedat Tahiroğlu 500 bin lira ve Karaman FK 3 milyon lira bağışta bulundu.

Öte yandan Galatasaraylı eski yönetici Abdurrahim Albayrak da Altur Turizm adına 5 milyon lira, kızı ve vefat eden torunu Batuhan Bostancı adına da 2 milyon lira yardımda bulundu.

Pendikspor kaptan Erdem Özgenç'te 500 bin lira bağışladı.

Guterres: seninleyiz Türkiye

Kampanyaya Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da telefonla bağlandı.

Görüntülü mesaj gönderen Guterres, Türkiye'nin tüm zamanların en büyük doğal afetlerinden biriyle mücadele ettiğini belirterek,  "BM yanınızda ve size yardımcı olmak için çalışıyor." diyen Guterres, "Acı ve yıkım görüntülerini gördüğümde çok iyi bildiğim yerlerdeki insanları görüyorum. Mülteciler Yüksek Komiseri olarak görev yaptığımdan dolayı bölgeyi çok kez ziyaret ettim ve tanıştığım insanların sıcaklığını ve cömertliğini asla unutmayacağım. Türkiye, en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke ve Suriyeli komşularına benzersiz bir cömertlik örneği sergilemekte. Şimdi tüm dünyayı size destek olmaya çağırıyorum. Tıpkı yıllardır ihtiyaç sahiplerine destek olduğunuz gibi." İfadelerin kullandı.

Guterres, mesajını Türkçe "Seninleyiz Türkiye" ifadesiyle sonlandırdı.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türkiye'nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılında geçekleşen depremde kendileri için yaptıkları yardımı hatırlatarak 'Türkiye Tek Yürek' yardım kampanyasına Arnavutluk halkı adına 1 milyon avro bağışladıklarını belirtti.

Rama, Türkiye, KKTC ve Azerbaycan'dan ulusal ve uluslararası 213 televizyon ve 562 radyonun katılımıyla yapılan "Türkiye Tek Yürek Kampanyası Ortak Yayını"na telefonla bağlandı.

Ülkesinde birlik ve beraberlik çağrısı yaptığını belirten Rama, "Elimizden gelen yardımı yapmak için yardım ekiplerimizi ve askerlerimizi gönderdik. Biliyoruz bizler küçük bir ülkeyiz. Türkiye'nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 depreminde bizler için yaptığını unutmadık. Türk halkını desteklemek için elimizden geleni yapmaya hazırız. Türkiye'nin fantastik çabaları sayesinde her şeyin başarıya ulaşacağından eminim." diye konuştu.

"Arnavutluk halkı adına 1 milyon avro bağışlıyoruz" diyen Rama, "Çok olmadığını, çok daha fazlasına ihtiyaç olduğunu biliyorum. Şu an elimizden gelen bu. Önemli olan kalplerimizin bir olması ve elimizden geleni yapmamız." şeklinde konuştu.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da KKTC'de çeşitli kampanyalar düzenlendiğini söyledi.

Yapılan kampanyalarda 1000 konteyner konut için bağış toplandığını vurgulayan Tatar, "Dualarımız Türkiye iledir. Bu akşam kendi adıma 3 aylık maaşımı bağışlıyorum. İnşallah bu yaraları hep birlikte saracağız. Biz güçlü bir milletiz, her zaman olduğu gibi Türkiye'nin kopmaz parçasıyız." diye konuştu.

Diyanet işleri başkanı erbaş da ortak yayına bağlandı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da ortak yayına bağlanarak, Türk milletinin güçlü bir millet olduğunu vurguladı.

Erbaş,  "Bu kardeşlik ruhuyla inşallah yaralarımızı saracağız. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak depremin yaşandığı ilk andan itibaren binlerce kadın ve erkek görevlimizle, 600 civarında tır dolusu insani yardım malzemesiyle 500'ü aşkın hizmet aracımızla arama-kurtarma ekiplerimizle milletimizin yanındayız. Geçen hafta cuma günü bir kampanya yaptık. Bu kampanyamızda 310 milyonluk nakdi bir yardım oluştu ve AFAD'a aktarıyoruz bu yardımı. Türkiye Diyanet Vakfımız şu ana kadar 400 milyon lira harcadı. Ayrıca üç maaşımı da bağışlıyorum." dedi.

Dayanışma mesajları duygulandırdı

11 yaşındaki Rumeysa İncedağ, doğduğu günden beri annesinin onun adına biriktirdiği 100 bin lirayı, depremzedelerin yaralarının sarılması için bağışladı.

1. Komando Tugayı'nda görev yapan Uzman Çavuş Furkan Turan, tüm askerlere teşvik olması için bin liralık bağışta bulundu.

Emir ve Enes Yılmaz, okul harçlıklarından biriktirdikleri 500'er lirayı bağışladı.

İran'ın Tebriz şehrinden bir grup, nasıl bağış yapacaklarını öğrenmek için aradı.

Sunucu Özlem Tunca, 9 yaşındaki oğlu Yakup Can'ın 800 lira forma parasını bağışladığını söyledi. Tunca, birçok çocuğun kendisini arayıp kumbarasındaki paraları bağışladığını aktardı.

İsmini açıklamayan bir vatandaş, devletin üçüncü çocuğu için kendisine ödediği doğum parasını bağışladı.

Kırıkkale'den çiftçi İbrahim Karaçalı, devletten mazot ve gübre desteği olarak aldığı yaklaşık 89 bin lirayı afetzedelere bağışladığını açıkladı.

Konya'dan çiftçi Orhan Koçak, tüm birikimi olan 40 bin lirayı bağışladı.

Çoban Şaban Us, "Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil." diyerek, koçunu sattığını ve 5 bin lira bağışladığını bildirdi.

Mehmet amcaya umre sürprizi

Hac ve umre firması sahibi Dr. Erkan Aydın, Balıkesir'in Sındırgı ilçesine bağlı Yüreğil Mahallesi'nde yaşayan ve umre için biriktirdiği parayı depremzedelere bağışlamasıyla gündeme gelen 74 yaşındaki Mehmet Çakırhan'ı bedelsiz olarak umreye göndermeyi taahhüt etti.

Necmettin Kaya, zekat parası olan 15 bin lirayı bağışladı.

Antalya'dan Yüksel Çimeç, iki kızının akıllı saat almak için biriktirdikleri 2 bin 200 lirayı, kendisinin de hac için biriktirdiği 60 bin lirayı bağışladığını bildirdi.

1999 yılındaki Gölcük depremini yaşayan emekli astsubay Özcan İleri, mart ayının emekli maaşı olan 13 bin lirayı bağışladı.

Tüm ülke tek yürek

Harçlıklarını bağışladılar

13 yaşındaki İsmail Yılmaz, harçlık olarak biriktirdiği 400 lirayı, Burak Nizamlar 100 lirayı, Meral Budak 250 lirayı, İbrahim Urgun 300 lirayı, Harun Kondak 100 lirayı bağışladı.

Zeynep Uzunboy, 10 arkadaşıyla aralarında topladıkları burs paraları olan 15 bin lirayı bağışladığını açıkladı.

Depremde yakınlarını kaybeden Murat ve Bilgehan Dönmezer çifti, 50 bin lira bağışta bulundu.

Almanya Uzungöl Yardımlaşma Derneği üyeleri 100 bin lira bağışlarken Van Gevaş Derneğinden Metin İnan, Kurultu köyündeki dostlarından 66 bin 317 lira bağış topladığını bildirdi.

Şebinkarahisar Derneği 150 bin lira, Çorum Sungurlu Fındıklı Köyü Derneği 100 bin lira bağışladı.

Mardin'in Ömerli ilçesinde PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan Mardin Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürü Tufan Kansuva'nın kızları İdil ve Nil, depremzedeler için biner lira bağışta bulundu.

Hurdacılar Erdal ve Mustafa Yerlikaya, 100 bin lira bağış yaptı.

İzmir Buca'dan Çarşı Mahallesi bekçileri, aralarında para toplayıp 10 bin lira gönderdi.

Bakırköy Adliyesi, Marmara, Metris ve Bakırköy ceza infaz kurumları personeli, aralarında topladıkları 205 bin lirayı bağışladı.

Toplanan yardımlar AFAD ve Türk Kızılaya

Ünlü dizi ve program yüzlerinden Barış Arduç, Berk Oktay, Burak Özçivit, Alişan, Deniz Baysal, Hande Erçel, Engin Akyürek, Esra Erol, Afra Saraçoğlu, Burak Deniz, Alp Navruz, Aslı Enver, Merve Dizdar, Barış Falay, Selahattin Paşalı, Özge Özpirinçci, Uğur Güneş, Murat Yıldırım, Mehmet Özgür, Birkan Sokullu, Cem Öğretir, Eda Ece, Melisa Aslı Pamuk, Serdar Tuncer, Hüsnü Şenlendirici, İsmail Hacıoğlu, Kadir Doğulu ve eşi Neslihan Atagül Doğulu, Seda Sayan, Sibel Can, Hasan Can Kaya, Yılmaz Erdoğan, Eser Yenenler, Aras Bulut İynemli, Demet Özdemir, Ezgi Mola, Halit Ergenç stüdyoya gelen isimler arasında yer aldı. Ekranın ünlü isimleri bağış için gelen telefonlara da baktı.


Ömer Faruk Ekinci
ekomerfaruk@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal