Türkiye ile Rusya arasında heyecanlandıran iş birliği: ‘Çok özel bir tasarım yapıldı’

Rusya Federasyonu Devlet Duması heyeti, Türkiye planlanan enerji iş birliği konusunda değerlendirmelerde bulundu. Devlet Duması Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny, "Çok fazla konuyu görüşme fırsatımız oldu. Türkiye'de bir doğal gaz hub'ının oluşturulması, görüşülen konulardan biri." dedi.

14.06.2024-10:43 - (Son Güncelleme: 14.06.2024-17:36) Türkiye ile Rusya arasında heyecanlandıran iş birliği: ‘Çok özel bir tasarım yapıldı’

Rusya Federasyonu Devlet Duması heyeti, enerji sektöründeki iş birliği fırsatlarını değerlendirmek üzere Türkiye'ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaretleri sırasında Devlet Duması Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny, TBMM ile İlişkiler Parlamenter Grubu Koordinatörü Otari Arshba ve Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksei V. Erkhov, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği'nde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Türkiye ile Rusya arasında heyecanlandıran iş birliği

AA’da yer alan habere göre; Zavalny, Akkuyu NGS'nin 2025 yılında faaliyete geçmesi için büyük çaba sarf ettiklerini ifade ederek, "Akkuyu NGS, dünya standartlarında bir nükleer enerji santrali olacak; çünkü bu tesis için özel bir tasarım geliştirildi." dedi.

Zavalny, ziyaretlerinin ikinci aşamasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileriyle görüşerek enerji alanındaki iş birliği olanaklarını detaylıca ele aldıklarını belirtti.

Türkiye ile Rusya arasında heyecanlandıran iş birliği: ‘Çok özel bir tasarım yapıldı’

"TürkAkım boru hattı üzerinden yılda 13 milyar metreküp doğal gaz taşındığını" vurgulayan Zavalny, Türkiye ile enerji alanında iş birliğini güçlendirmek için çaba harcadıklarını söyledi. Zavalny, "Türkiye'nin doğal gaz ticaretinde bir merkez haline gelmesi konusunu görüştük. Avrupa'da doğal gaz talebi artarken, Türkiye bu iş birliğiyle hem kendi hem de Avrupa ülkelerinin enerji ihtiyaçlarını karşılamada kritik bir rol oynayacak." şeklinde konuştu.

Devlet Duması Enerji Komitesi Başkanı Zavalny, Türkiye ile hidroelektrik ekipmanlarının yenilenmesi, kömür yataklarının enerji üretiminde kullanımı, güneş enerjisi üretimi ve enerji rezervlerinin araştırılması gibi alanlarda gelecekte iş birliği potansiyeli olduğunu vurgulayarak, "Bu alanlarda ortak projeler geliştirerek Yakın Doğu ve Afrika pazarlarına birlikte girebiliriz." dedi.

Kürşat Muratcan Kılıç
muratcankilic@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal