Türkiye genelinde kar, fırtına ve sağanak yağış etkili olacak!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün güncel raporuna göre Türkiye’nin genelinde kar, fırtına ve sağanak yağışın etkili olacağı belirtilirken, bölgenin Doğu Anadolu bölgesi; Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Antep, Hakkari, Malatya, Maraş, Mardin, Dersim, Urfa, Batman ve Şırnak için sarı kodlu uyarıda bulunuldu. 14 Şubat Çarşamba güncel hava durumu raporu...

14.02.2024-09:51 - (Son Güncelleme: 14.02.2024-17:57) Türkiye genelinde kar, fırtına ve sağanak yağış etkili olacak!

Meteoroloji 14 Şubat hava durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Marmara ve Ege'nin doğusu, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Güneydoğu Anadolu'nun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da ise çığ riskine karşı dikkatli olunmasına yönelik uyarı yapıldı. 

Ülke genelinde yağış bekleniyor!

Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara ve Ege'nin doğusu, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Güneydoğu Anadolu'nun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz geneli ile Doğu Anadolu'nun batı ve güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklenen yağışların, genellikle yağmur ve sağanak; Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak; Doğu Anadolu'nun ve İç Anadolu'nun kuzey ve doğusunun yüksekleri ile Toroslar Mevkii'nde karla karışık yağmur ve kar, Hakkari çevrelerinde yoğun kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

Sıcaklıklar 3-6 derece düşüyor

Hava sıcaklığının ülkemiz genelinde 3-6 derece azalacağı, mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Genellikle kuzeyli, yurdun güneydoğu kesimlerinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Kıyı Ege'de kuzeyli, Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

Kuvvetli yağış bekleniyor!

güncel hava durumu 14 şubat

Yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun güneydoğu kesimlerinde beklenen yağışların, bu akşam saatlerinden sonra Kahramanmaraş çevrelerinden başlamak üzere Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır, Elazığ, Malatya'nın güneyi, Tunceli, Bingöl'ün güneybatısı, Batman'ın kuzeyi, Mardin, öğleden sonra ise Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yerel kuvvetli olması tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, bölgenin güneybatısında yer yer gök gürültülü sağanak, Kahramanmaraş ile Tunceli'nin kuzey ve yüksek kesimleri ile Şırnak'ın doğu ve Hakkari çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen kuvvetli yağışlara bağlı olarak meydana gelebilecek sel su baskını, yıldırım, kuvvetli güney-güneydoğu yönlerden rüzgar, kar yağışı alan yerlerde tipi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Rüzgarın Kıyı Ege'de kuzeyli, Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Meteoroloji bu illeri uyarıyor!

Yoğu yağışın beklenmesi sebebiyle sarı kodla uyarı yapılan iller: Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Antep, Hakkari, Malatya, Maraş, Mardin, Dersim, Urfa, Batman ve Şırnak. Çığ tehlikesi uyarısında bulunan bölgeler ise; Doğu Karadeniz'in yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

BÖLGELERE GÖRE HAVA DURUMU

MARMARA BÖLGESİ

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusunun yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EDİRNE 5°C, 11°C Parçalı ve çok bulutlu

İSTANBUL 7°C, 11°C Öğle saatlerinden sonra hafif sağanak yağışlı

KIRKLARELİ 6°C, 10°C Öğle saatlerinden sonra hafif sağanak yağışlı

KOCAELİ 10°C, 13°C Öğle saatlerinden sonra hafif sağanak yağışlı

EGE BÖLGESİ

Parçalı ve çok bulutlu, Ege'nin iç kesimleri İzmir ve Muğla'nın sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

A.KARAHİSAR 3°C, 6°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

DENİZLİ 7°C, 14°C Öğle saatlerinden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

İZMİR 9°C, 16°C Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde sağanak ve gök gürültültülü sağanak yağışlı

MUĞLA 3°C, 14°C Öğle saatlerinden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

AKDENİZ BÖLGESİ

güncel hava durumu 14 şubat

Antalya'da bu akşam saatlerinde, Doğu Akdeniz'de kuvvetli olması beklenen yağışların, Toroslar mevkiinde karla karışık yağmur şeklinde görüleceği tahmin ediliyor.

ADANA 12°C, 17°C Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ANTALYA 11°C, 17°C Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kuvvetli olmak üzere, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

HATAY 11°C, 14°C Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MERSİN 14°C, 16°C Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, zamanla kuzey ve doğusunun yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA 6°C, 11°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

ESKİŞEHİR 4°C, 7°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

KONYA 4°C, 7°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

YOZGAT 4°C, 11°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

BATI KARADENİZ BÖLGESİ

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BOLU 5°C, 8°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

DÜZCE 9°C, 12°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

KASTAMONU 5°C, 12°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

ZONGULDAK 8°C, 12°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ

günlük hava durumu

Parçalı ve çok bulutlu, Orta Karadeniz ile Giresun çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin doğusunun iç kesimlerinin dağlık ve kar örtüsü ile kaplı dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

ARTVİN 10°C, 15°C Parçalı ve çok bulutlu

SAMSUN 12°C, 16°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

TOKAT 10°C, 17°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

TRABZON 15°C, 22°C Parçalı ve çok bulutlu

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

günlük hava durumu

Parçalı ve çok bulutlu, batı ve güney kesimlerinin yağmurlu, yüksek kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Malatya, Elazığ, Şırnak ve Hakkari ile Van'ın güney çevrelerinde görülecek yağışların yarın (Çarşamba) yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunun dağlık ve kar örtüsü ile kaplı dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

ERZURUM 1°C, 6°C Parçalı ve çok bulutlu

KARS -1°C, 7°C Parçalı ve az bulutlu

MALATYA 4°C, 9°C Yer yer kuvvetli olmak üzere, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

VAN 0°C, 9°C Aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu


Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal