Türk ve ABD'li Yetkililer Kabil Havaalanı İçin Görüşecek

ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyet, Afganistan'da Kabil havaalanı ile ilgili Türkiye'ye geliyor.

23.06.2021-20:45 - (Son Güncelleme: 23.06.2021-21:36)Türk ve ABD'li Yetkililer Kabil Havaalanı İçin Görüşecek

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Binbaşı Rob Lodewick,yaptığı açıklamada, "Bu hafta, ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyet, Afganistan'da Kabil havaalanının güvenliği konusunu görüşmek üzere Türkiye'ye gidecek" ifadelerine yer verdi.

Lodewick görüşmenin ayrıntıları hakkında bilgi vermezken, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesinde 2022 savunma bütçesine ilişkin bir oturumda açıklamalar yapan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, herhangi bir yazılı anlaşmanın henüz olmadığını ancak görüşmeleri ilerlettiklerine değindi.

"ANLAŞMANIN SON PARÇASI KALDI"

Milley, "Bu hafta (Türkiye ile) bir toplantımız var. Sanırım anlaşmanın neredeyse son parçası kaldı. Türkiye adına konuşmak istemiyorum ve nihai bir anlaşmanın sonucunu önceden vermek istemiyorum ama Kabil havalimanının güvenliğinin sağlanacağı konusunda eminim" dedi.

Türkiye, NATO Kararlı Destek Misyonu kapsamında Afganistan'daki Kabil Hamid Karzai Havalimanı'nın işletilmesi görevine 6 senedir devam ediyor.

NATO ZİRVESİNDE GÜNDEME GELDİ

ABD Afganistan'dan çekilirken, ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın NATO Zirvesi esnasında gerçekleşen görüşmede Kabil havaalanının güvenliği konusu da ele alınmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin orada kalabileceğine dair niyetini mevkidaşlarına aktardığını ifade etmişti.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR