Türk SİHA'ları Sonrası Yeni Bir Adım: Amerika'ya 'Elon Musk' Mektubu

Amerika'daki Ermeni ve Yunan lobileri, Elon Musk’ın şirketiyle haziranda uzaya fırlatılacak olan 5B uydumuzu engelleyebilmek için Amerika Havacılık İdaresine mektup yazdı.

16.04.2021-16:38 - (Son Güncelleme: 16.04.2021-16:41)Türk SİHA'ları Sonrası Yeni Bir Adım: Amerika'ya 'Elon Musk' Mektubu

Uzay çalışmalarına hız kesmeden devam eden Türkiye, sekizinci uydusunu fırlatmak için geri sayıma geçti. Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX tarafından haziran ayında yörüngeye fırlatılacak 5B uydumuzu engellemek bir adım geldi. Ermenistan Radyosu'nda yer alan habere göre, Amerika'da faaliyet gösteren Ermeni ve Yunan lobileri yoğun markaj politikasını bir kez daha başlattı. Amerika'da faaliyet gösteren Yunan Amerikan Liderlik Konseyi ve Amerika Ermeni Ulusal Komitesi, ABD Federal Havacılık İdaresine mektup yazdı. Mektupta uydunun Türkiye'nin askeri imkanlarını artıracağı ifade edildi ve bu durum 'tehlikeli' olarak isimlendirildi.

Aynı mektupta uydunun göreve başlamasıyla Türk SİHA'larının kabiliyetlerinin artacağının da altı önemle çizildi. Türk SİHA'larının Ermenistan Azerbaycan savaşında kullanıldığına dikkat çeken mektupta acil durdurma çağrısı yinelendi. Türkiye’nin uzaydaki yedinci uydusu 5A, 8 Ocak 2021 tarihinde Amerika'nın Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssünden uzaya fırlatılmıştı.

Ermeni lobileri o dönemde de Amerika'ya baskı kurmuş fakat bir sonuç alamamışlardı. TÜRKSAT A.Ş. Gölbaşı yerleşkesini ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B ve Türksat 6A’nın uzaya gönderilme tarihlerini açıklamıştı. Karaismailoğlu, 'Türksat 5B haberleşme uydusunu bu yılın dördüncü çeyreğinde uzaya fırlatıyoruz. Türksat 6A’yı da 2022 yılında uzaya göndermeyi planlıyoruz.' demişti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR