Trabzon'da çay yerine mavi yemiş dikti 300 bin TL gelir elde etti!

Trabzon'un Of ilçesinde 4 dönümlük arazisine çay bitkisi yerine mavi yemiş diken Fatih Aktaş, 1 yılda 300 bin lira kazanıyor.

04.08.2022-17:49 - (Son Güncelleme: 04.08.2022-17:49)

Of'lu olan adam 17 yıl önce Of Ziraat Odası'nın tavsiyesi üzerine mavi yemiş üretimine başlayan 46 yaşındaki Fatih Aktaş, karşılaştığı zorluklara rağmen mücadele etmeyi bırakmayarak yaptığı işi bu zamanlara kadar getirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan aldığı destek ile beraber yurt dışından bin iki yüz mavi yemiş fiyatı getirip, evinin yanındaki 4 bin metrekarelik tarlasına çay yerine mavi yemiş dikti.

Yapılan işi üretici büyüttü

Mavi yemiş üretimi hakkında daha önce hiçbir bilgisi olmayan Fatih Aktaş, günler geçtikçe işimi ilerletti. Başta ürün satmakta oldukça zorlanan Aktaş'ın ürünleri şimdi oldukça yoğun ilgi görüyor.

Mavi yemiş çaya göre daha zor ve zahmetli 

Bahçesinden 4-5 ton ürün aldığını ifade eden Aktaş, kilosunu sanayi tesislerine 50 ila 60 TL' gibi rakamlara sattığını söyledi. Mavi yemiş bitkisinin çayın alternatifi olamayacağını dile getiren Aktaş, mavi yemiş bitkisinin çayın yanında ek bir ürün olarak yetişebileceğini söyledi. Söz konusu ürünün yetiştiriciliği, çaya göre daha zor ve zahmetli olduğunu ifade eden Fatih Aktaş, çalışmayı sevmeyen insanlara bu işi yapmalarını tavsiye etmiyor. 


İHA'da yer alan habere göre; mavi yemiş hakkında daha önceden bilgisi olmadığını anlatan Aktaş, şu cümleleri kullanarak açıklamalarda bulundu: 'Bin 200 fidanla işe başladım, işin kazancı iyi ama zahmeti de var. Mavi yemiş yetiştiriciliğine 2005 yılında Of Ziraat Odası'nın bana bu işi önermesiyle başladım. Tarım Bakanlığının o zaman verdiği desteklerle bahçemi kurdum. Çayın yanında başka bir ürün yetiştirebilir miyim diye düşünürken bu işle tanıştım. Mavi yemiş yetiştiriciliği hakkında daha önce bir şey bilmiyordum. Burada 4 dönümlük bir açık arazim vardı. Burada yapmaya karar verdim. Fidanlarımız yurt dışından geldi. Bin 200 fidanla işe başladım, şu anda o şekilde devam ediyorum. Bu işin kazancı iyi ama zahmeti de var. Kilosu sanayi tesislerine 50-60 TL, internetten ise 100-150 TL gibi rakamlara satılabiliyor. Zor bir iş, uğraş gerektiren bir iş. İlk başladığımda zorluklarla karşılaştım. Ürünümü satamadım. Yılmadık devam ettik, bu zamana kadar geldik. Sanayi ürünü olarak şu an talep var. İhtiyaç da var. Uğraşı fazla olduğu için insanlar bu işe girmek istemiyor. Bu iş çalışmayan adamın işi değil. Kışın budaması, gübrelemesi var. Yazın mayısın son haftasından ağustosun başına kadar hasadı sürüyor. İki ay hasat süreci var. İyi bakım yapılırsa fidan başı 5 kilo verim alınabiliyor. Kilosu sanayi tesislerine 50-60 TL, internetten ise kilosu 100-150 TL gibi rakamlara satılabiliyor. Yılda 200-300 bin TL gibi bir para kazanıyorum. Ben sanayi tesislerine soğuk zincirle satış yapıyorum. Soğuk zincire gitmeyen ürünlerimizi marmelat yaparak satıyoruz. Mavi yemiş bitkisi bu. Halk dilinde likarba, kaskanaka olarak adlandırılıyor. Ben burada 4-5 ton gibi bir üretim yapıyorum. Yılda 200-300 bin TL gibi bir para kazanıyorum. Mavi yemiş çaya göre daha kârlı ama daha fazla iş gücü gerektiren bir iş. İlgi ve zaman isteyen bir ürün. Bu işi çalışmayacak kişiye tavsiye etmiyorum. Çalışacak olan kişiler bu işi yapabilir. Mavi yemiş çayın alternatifi olamaz. Çay bizim için yöresel bir ürün. En iyi ürünümüz. Çayın yanında yapılabilir.' şeklinde açıklamalar yaptı.

Berkay Çakmak
berkay61cakmak@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal