Torba Yasa Meclisten Geçti! Ekonomik Düzenlemeler İçeriyor

Ekonomi ve terörle mücadeleyi barındıran düzenlemeler içeren torba kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

18.07.2021-09:27 - (Son Güncelleme: 18.07.2021-09:32)Torba Yasa Meclisten Geçti! Ekonomik Düzenlemeler İçeriyor

Ekonomiye ve terörle mücadele kapsamında düzenlemelerin olduğu Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulundan geçti.

Bu değişikliğe göre;

''TMSF'nin kayyum olarak atanmasına hakkında hüküm, 31 Temmuz itibarıyla 3 yıl uzatılabilecek.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ DEVAM EDECEK

2021'de de istihdama destek olmak için işgücü maliyetlerini azaltmak üzere, sektörde ayırım yapılmadan, finansmanı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak biçimde, işverenlere, ödeyecekleri sigorta priminden mahsup edilerek günlük 2,50 lira, aylık 75 lira asgari ücret desteği yapılacak. Düzenleme 1 Ocak 2021'den itibaren geçerli olacak.

KARŞILIKSIZ ÇEK DÜZENLEMEDE CEZALARIN SÜRESİ UZATILDI

Karşılıksız çek düzenleme suçundan 30 Nisan 2021 itibarıyla mahkum kişilere, ödenmemiş çek bedellerinin onda birini 30 Haziran 2022'ye kadar, diğer taksitleri anılan tarihten itibaren 2'şer ay arayla 15 eşit taksitte ödemeleri durumunda, mahkumiyetin bütün sonuçlarını ortadan kaldırma imkanı tanınacak

GÜMRÜK PERSONELİNE ÖDÜL

Gümrük hizmetleri ve kaçakçılıkla mücadele görevlerinde yer alan gümrük muhafaza personeline yüksek hizmetleri ve olağanüstü yararlık göstermeleri durumunda ödül verilecek

KAÇAK TÜTÜN SATIŞIYLA MÜCADELE

Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara yönelik getirilen cezanın yürürlük tarihi 1 Ocak 2022 olacak

KORUCULARA MAAŞ FARKI 

Güvenlik korucularının ücreti asgari ücretin altına düştüğünde, ücret farkı tazminat olacak ödenecek.

TERÖRLE MÜCADELE

Terör örgütleriyle mücadele kapsamında kamu görevlilerinin görevden uzaklaştırılması, ihracı, rütbelerinin geri alınması, mesleğe ilişkin unvanların kullanılmaması gibi ihtiyaç duyulan birtakım tedbirlere ilişkin düzenlemelerin süresi 1 yıl daha uzatılacak.

Terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı bulunan veya irtibatlı kişilerin sahibi veya ortağı oldukları şirketlere yönelik yürütülen soruşturma ve kovuşturmalarda TMSF'nin kayyım olarak atanmasına ilişkin hüküm, 31 Temmuz 2021'den itibaren 3 yıl daha uygulanacak.

GÖZALTI SÜRELERİ UZATILDI

Gözaltı süreleri 48 saate uzatılırken, toplu suçlarda bu süre 4 güne çıkarıldı.

DEPREM YARDIMI

2020'de meydana gelen depremlerde, binaları zarar gören vatandaşlar için devletin konut kredisi açma ve bina yaptırma yükümlülükleri ile ilgili yapılacak iş ve işlemlerde olası mağduriyetlerin giderilerek hak kayıplarının söz konusu olmaması, afetzedelere eşit ölçüde yardım eli uzatılabilmesi için düzenleme yapılacak.

Dünya piyasa fiyatlarından daha düşük fiyatlardan ithal edilen eşyaların gözetim uygulaması kapsamında izlenmesi ve ticaret politikası önlemlerinin etkisizleştirilmesinin önüne geçilmesi sağlanacak.

Kambiyo mevzuatı uyarınca faaliyet gösterecek firmalara, faaliyet izni veya yetki belgesi verilmesi aşamasında hem katılımcıların mali gücünün tespiti hem de piyasaya girişlerin kontrolü amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığına ücret alma yetkisi verilecek.''

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal