Tiktok Türkiye’de kapatılacak mı? Tiktok lisans iptali ne anlama geliyor? Hükümet Tiktok olayları için harekete geçti

Sosyal medya platformu Tiktok’ta son dönemde yaşanan ‘Laz Kızı’ ve ‘Donsuz Kelly’ olayları sonrası Tiktok ile ilgili kapatılma iddiaları yaygınlaştı. Hükümetten de Tiktok ile ilgili bant daraltma, reklam yasağı ve lisans iptali önlemlerinin devreye alınacağı sinyalleri geldi. Peki Tiktok Türkiye’de kapatılacak mı? Tiktok lisans iptali ne anlama geliyor? İşte detaylar…

02.12.2023-16:12 - (Son Güncelleme: 02.12.2023-16:12)

Sosyal Medya platformlarında son dönemde yaşanna skandal olaylar sebebiyle kullanıcıların tepkileri artmıştı. Özellikle TikTok’taki ‘Laz Kızı’ ve ‘Donsuz Kelly’ olaylarının ardından Tiktok Türkiye’de kapatılacak mı? sorusu iyiden iyiye gündemin üst basamaklarına tırmandı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, TikTok başta olmak üzere sosyal medya platformları ve fenomenlerine yönelik olarak önlemleri sıkılaştıracaklarını bildirdi. 

Tiktok Türkiye’de kapatılacak mı?

AK Partili Yayman, yaşanan olaylar sonrasında Tik Tok’un Türkiye ve Avrasya temsilcisinin komisyona çağrıldığını belirtip, “Tik Tok başta olmak üzere dijital mecralarda Türk toplumunun aile yapısını bozmaya yönelik, ahlakımıza, ananemize, kültürümüze yönelik, çocuklarımıza yönelik, kadınlarımıza yönelik hiçbir şekilde tasvip etmeyeceğimiz bir takım yayınları, bir takım görüntüleri, kınıyoruz, lanetliyoruz. Buradan tüm milletimize bir çağrıda bulunmak istiyorum. 7 Aralık tarihinde Tik Tok’un Türkiye ve Avrasya Tik temsilcisi Emir Gelen beyi davet ettik. Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Dijital Mecralar Komisyonuna gelecek ve bu konularla ilgili açıklama yapacak” dedi.

Tiktok Türkiye Kapatılacak Mı

Torba yasa yolda

Yayman konuyla ilgili devam edep bir torba yasa hazırlığı olduğuna vurgu yaparak, “Başta Tik Tok olmak üzere kendilerine sosyal medya fenomeni diyen bazı insanların ki onların neyin fenomeni olduğunu asla bilmiyoruz ve ne yaptıklarını bilmiyoruz. Bu konuyla ilgili TBMM’de bir torba yasa hazırlığı var. Özellikle gelirlerinin araştırılması, muhasebeleştirilmesi, vergilendirilmesi konusunda çok çok ciddi adımlar atacağız. Tik Tok başta olmak üzere dijital mecralarda milletimize yönelik, ahlakımıza yönelik, ailemize yönelik, çocuklarımıza yönelik, başta müstehcenlik olmak üzere uygulamalar asla tasvip edilemez ve bu insanların iyi bir iş yapıyor gibi ortaya çıkması ve bunlara bağış yapılması zaten meleşenin vahametini ortaya koymaktadır” şeklinde konuştu.

Tiktok lisans iptali ne anlama geliyor?

Hükümetin TikTok’a karşı ‘lisans iptali’ önlemini alacağını duyurmasının ardından Tiktok lisans iptali ne anlama geliyor? sorusu merak edildi.

TikTok’un lisansının Türkiye’de iptal edilmesi demek, platformun Türkiye sınırları içerisinde kullanımını engellemektedir. Lisans iptali ağır suçlar sonucunda uygulanan bir ceza olmakla beraber bunun yerine ağır para cezaları da uygulanabilmektedir.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal