Ticaret Bakanlığı Fırsatçılara Göz Açtırmamak İçin Harekete Geçti

Ticaret Bakanlığı, gramajında düşüş olmasına rağmen satış fiyatlarını değişmeyerek zam yapılan ürünlere karşı harekete geçti.

02.08.2021-07:55 - (Son Güncelleme: 02.08.2021-07:55)Ticaret Bakanlığı Fırsatçılara Göz Açtırmamak İçin Harekete Geçti

Ticaret Bakanlığı’na gerek Bakanlığa ulaşan tüketici başvuruları gerekse resen devam eden incelemeler neticesinde, ürünlerin gramaj, adet ve ağırlık gibi ölçülerinin azaltılmasına karşın ambalaj ve satış fiyatlarının değiştirilmediği görüldü. 

Ambalaj ve satış fiyatının değişmemesi sebebiyle tüketicilerin ürünlerdeki bu değişikliği fark edemediği, böylelikle de ürünlerin birim fiyatlarında zımni olarak artış yapıldığı tespit edildi. 

TİCARET BAKANLIĞI, DENETİM İÇİN İLLERE TALİMAT VERDİ

Firmalar tarafından gerçekleştirilen yanıltıcı ambalajlama uygulamaları Reklam Kurulu tarafından haksız ticari uygulama olarak ele alınıyor.

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği hükümlerine aykırı davrananlar hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanıyor.

Özellikle de temel ihtiyaç maddeleri ve gıda ürünlerinin üreticisi konumunda olan firmaların, yasal düzenlemelere uygun şekilde faaliyet göstermelerinin basiretli tacir olmanın gereği olduğunu değerlendiren Ticaret Bakanlığı, bu konuda gerekli adımı attı.

Tüketicilerin haksız ticari uygulamalara karşı korunması amacı ile ülke çapında denetimlerin daha detaylı ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi için 81 ticaret il müdürlüğüne talimat verildiği öğrenildi.

AMBALAJ VE ETİKETLER DİKKATLE İNCELENMELİ

Bununla birlikte temel ihtiyaç maddeleri ve gıda ürünlerini piyasaya arz eden firmaların üyesi olduğu sivil toplum ve meslek kuruluşlarına, üyelerinin yasal düzenlemelere uygun davranmaları aksi takdirde haklarında idari yaptırım uygulanabileceği konusunda yazılı uyarı gönderildi.

Mağduriyetlerin önlenmesi adına tüketicilerin, satın alacakları ürünlerin ambalajlarının ve etiketlerinin dikkatle incelenmesi konusunda farkındalığa sahip olmaları gerektiğini de vurguladı. 

Vatandaşların, herhangi bir yanıltıcı ambalaj uygulaması ile karşılaşmaları halinde Reklam Kuruluna veya ticaret il müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal