Terörden Temizlenen Cudi'de 40 Sene Sonra Gündüz Festival Gece Havai Fişek Gösterisi

Hz. Nuh'un gemisinin karaya oturduğu yer olaraktan bilinen Cudi Dağı'ndaki Sefine bölgesinde kırk senenin ardından festival düzenlendi.

12.07.2021-10:52 - (Son Güncelleme: 12.07.2021-14:31)

Şırnak'ta, Hz. Nuh'un gemisinin karaya oturduğu yer olarak bilinen Cudi Dağı'ndaki Sefine bölgesinde 40 sene sonra festival gerçekleşti. 

Şırnak’ta halk, terörden temizlenmesi ile beraber huzurun tesis edildiği alana, Valilik, belediye, Şırnak Üniversitesi ile Ticaret ve Sanayi Odasının katkıları ile gerçekleşen festival kapsamında 40 sene aradan sonra gelmenin heyecanını ve sevincini yaşadı.

Halkın arbane eşliğinde gerçekleştirdiği yürüyüşün ardından Kuran-ı Kerim ve dualar okundu.

Şırnak’ta gerçekleşen festivalin açılış törenine telefonla bağlanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün bölgede tarihi bir buluşmanın gerçekleştiğini ifade ederek, bunun için çok beklendiğini belirtti. 

Akşam saatlerinde ise Cumhuriyet Meydanı'nda Şırnak’taki sanatçılar müzik dinletisi daha sonra Cudi Dağı bölgesinde huzur ve güven ortamının nişanesi olarak havai fişek gösterisi düzenlendi hayranlıkla herkes tarafından izlendi.

CUDİ TERÖRDEN ARINDIRILINCA ÇOK GÜZEL OLDU

Bakan Süleyman Soylu, Şırnak Valisi ve Şırnaklıların bugün Sefine'de olduğunu belirterek, ‘’Birlikteliğin, medeniyetin bize emanet ettiği değerin, kardeşliğin bir temsilini gerçekleştiriyorlar. Bizim için çok kıymetli. Gelecek nesillerimize şükürler olsun ki kavgayı bırakmıyoruz. Gelecek nesillerimize birliği, beraberliği bırakıyoruz. Cenab-ı Allah'ın bizde gördüğü en güzel nitelik birliktir, tevhittir. İnşallah hep birlikte bunu geleceğe taşıma konusundaki irademizi ortaya koyacağız.’’

BİR ARADA OLMANIZ BİLE YETERLİ

Açıklamalarına devam eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘’Çok sıkıntılar, zorluklar çektiniz. Fotoğrafları gördüm, Sefine'de davullar, zurnalar, hep birlikte namaz kılmak vardı. Bugün Sefine'de, Hazreti Nuh'un mekanında ve bize bırakılan büyük bir emanet ile yaptığınız iş bana göre hem eskiye sahip çıkmak hem de geleceğe büyük bir miras ve nasihat bırakmaktır. Bir arada olmanız bile yeterli. ‘’ 

24 SAAT HUZUR İÇERSİNDE OLMASINI İSTER

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘’Burada da en mutlu olan bilmenizi istiyorum ki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. Devletin yöneticileri ülkenin 24 saat huzur içerisinde olmasını ister. Bundan daha fazla ne isteyelim ki? Allah'a hamdolsun, minnettarız hepinize. Bu huzuru sağlayan şehitlerimize, gazilerimize, yöneticilerimize ve bunun kıymetini bilip, bu ülke için dua eden herkese, kardeşliğimize, birliğimize minnettar ve duacıyız. Orada bulunmanızdan mutluyuz, memnunuz. Nice nesiller, evlatlar gelsin, Sefine'yi kendine yurt etsinler, o festivallerde birlik ve beraberlikle birbiriyle kucaklaşsınlar. Allah sizden razı olsun. Şırnak, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün şehridir, şehri olmaya devam etsin.’’ İfadelerine yer verdi.

CUDİ, İNSALIK TARİHİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Cudi'ye çıkmak ve Cudi'de etkinlik yapmanın herkesi derinden etkilediğini belirterek…

‘’Alana indiğimiz andan itibaren dikkatle baktım da herkesin gözleri nemliydi, duyguluydu, yüzünde tebessüm vardı. Ne mutlu yüce Allah bize bugünleri yaşattı. Şükürler olsun. Cudi insanlık tarihine ev sahipliği yapıyor.’’ Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Cudi'nin, ziyaret ve festival geleneğinin en eski örneğini teşkil ettiğini ifade etti. 

ŞÜKÜRLER OLSUN Kİ DEVLETİMİZ TERÖRLE MÜCADELEYİ KARARLILIKLA SÜRDÜRDÜ

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, sözlerini şu şekilde devam ettirdi: 

‘’Cudi kahraman Mehmetçiklerimizin, aziz şehitlerimizin, gazilerimizin müstesna hatıralarını bünyesinde barındırıyor ve bugünlere taşıyor. Cudi insanlık tarihi için müstesna bir yer. Cudi'nin son yıllarda maalesef biraz boynu büküktü, mahzundu. Çünkü bölücü terör örgütü, asırlardır geleneği yaşatan insanlarımızın buraya gelmesinin önüne set oluşturmuştu. Şükürler olsun güçlü devletimiz kararlılıkla terörle mücadelesini sürdürdü. Cumhurbaşkanımızın riyasetinde Mehmetçiklerimiz, jandarmamız, emniyetimiz, güvenlik korucularımız yoğun bir mücadele verdi, Cudi ve diğer alanlarda güvenlik sağlandı ve sağlanmaya devam ediyor. Bu sürede devletimiz güvenlik konseptleri geliştiriyor. Sağlanan bu huzur ortamının daim olması için yollar, üst bölgeleri yapılıyor. Bu konsept Cudi Dağı'nda da uygulandı.’’

GÜZEL HİKAYELERİN BAŞLANGICINA HEP BİRLİKTE TANIKLIK EDİYORUZ

‘’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'Cudi'ye çıkalım, festival yapalım.' sözlerini emir telaki ettik. Hemen çalışmaları başlattık. Çalışmaları kahraman jandarmamızın eşliğinde yaptık.’’ cümlelerine yer veren Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Özel İdare ve yüklenici firmaların üzerlerine düşeni yaptığını da belirtti.


Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, geçen sen Kurban Bayramı namazını bölgede kıldıklarını anımsatarak, ‘’Bayram namazı sonrası telefonla görüşme yapılan Cumhurbaşkanımız, 'Geçmişte hüzünlü hikayeleri olan Cudi'nin artık güzel hikayeleri olacak.' demişti. İşte bu güzel hikayelerin başlangıcına hep birlikte tanıklık ediyoruz. Ne mutlu bugünümüze. Bugün Cudi bize tebessüm ediyor. Huzurumuzu, kardeşlik hukukumuzu bozmak isteyen şer odaklarına ve terör örgütlerine asla ödün vermeyeceğiz. Birbirimize sıkı sıkıya kenetlenmeye devam edeceğiz ve yarınlara Şırnaklar ve ülke olarak güçlü yürüyeceğiz.’’ diyerek konuşmasına devam etti.

CUDİ DAĞI'NIN 'MİLLİ PARK' İLAN EDİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIN BAŞLATILDIĞI MÜJDESİNİ ALDIK

Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka da heyecanlı ve coşkulu olduklarını belirtti.

Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, ''1700 yıllık bir geleneği, atalarımızın bıraktığı kültürel mirası tekrar canlandırmanın haklı mutluluğunu yaşıyoruz. Tam 40 yıl sonra yine barış, birlik ve beraberlik içinde Sefine-i Nuh'tayız.'' diye konuştu.

Terör örgütünün Cudi Dağı ve çevresindeki saldırılarından dolayı 40 senedir ertelemiş oldukları geçmişte her sene temmuz ayında yapılan ''Cudi Festivali''ni, kahraman güvenlik güçlerinin bölgeyi teröristlerden temizlemesi sayesinde bugün yerinde, birlik ve beraberlikle gerçekleştirdiklerine belirten Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, 

''Tüm dinler için kutsal sayılan Cudi'yi tarihsel kimliğini korumak ve inanç turizmine açmak için Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli'nin ilimizi ziyaretinde yapmış olduğumuz görüşme neticesinde, Hz. Nuh'un mekanı Cudi Dağı'nın 'Milli Park' olarak ilan edilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığı müjdesini aldık. 1980'li yıllara kadar kadim geleneğimiz olan ve her yıl bu ayda kutlanan festivalimizi Allah'ın izniyle tekrar canlandırdık. Her geçen yıl daha da coşkuyla kutlayacağız. Şimdiden önümüzdeki yıl için din, dil, ırk farkı gözetmeksizin bütün insanları bizimle bu coşkuyu yaşamaya davet ediyoruz.''

Yapmış olduğu açıklamalarının ardından balon ve güvercin uçuruldu, geminin karaya oturduğuna inanılan bölgede namaz kılındı.

Dengbejlerin sunduğu müzik dinletisinin sonrasında aşure ikramı yapıldı, bereket duası okundu.


Festivalin açılışına, Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Tekin Aktemur, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, Cizre Kaymakamı Davut Sinanoğlu, Silopi Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Emin Erkan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, AK Parti İl Başkanı İbrahim Halil Erkan ve vatandaşlar katıldı.

HAVAİ FİŞEK GÖSTERİ

Akşam saatlerinde ise Cumhuriyet Meydanı'nda yerel sanatçılar müziklerini vatandaşlara sundu.

Ardından Cudi Dağı bölgesinde huzur ve güven ortamının nişanesi olarak havai fişek gösterisi yapıldı.

Vatandaşlar havai fişek gösterisini cep telefonlarına kaydetti.

Vatandaşlardan Zehra Çam, Şırnak halkının terör olaylarından dolayı 40 yıl sonra ilk defa Cudi Dağı'na çıktığını ifade ederek, ''Şırnak halkı için önemli bir olay. Bu festival bizim için çok önemliydi ve çok güzel oldu. Festivalin düzenlemesinde emeği geçen Valimiz Ali Hamza Pehlivan'a ve Belediye Başkanımız Mehmet Yarka'ya teşekkür ediyoruz.'' dedi.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal