Youtube'dan Çocuk Videolarındaki Reklamlara Düzenleme

Youtube, 18 yaşın altındaki çocukların kişisel verilerini kullanarak videolar öncesi gösterdiği reklamları platformundan silme kararı aldı. Youtube'un gelirinin yüzde 10'unun söz konusu reklamlardan oluştuğu söyleniyor.

Youtube'dan Çocuk Videolarındaki Reklamlara Düzenleme

Youtube'dan Çocuk Videolarındaki Reklamlara Düzenleme

Dünyaca ünlü video platformu Youtube çocuklara yönelik videolarda artık hedefli reklam gösterimi gerçekleştirmeyecek.

Youtube'un yılda çocuklara yönelik videolardan önce gösterilen reklamlardan 50 milyon dolar kazandığı hesaplanıyor. Youtube'un gelirlerinin yüzde 10'u çocuklara yönelik videolardan önce çıkan reklamlardan oluşuyor. Çocukların kişisel bilgileri ve video tercihleri üzerinden oyuncak, boyama kitabı, kırtasiye gibi reklamlar videolar öncesi hedefli bir şekilde gösteriliyordu.

Bloomberg'de yer alan habere göre ABD hükümetinin dijital medya devlerine baskıyı artırması ve Federal Ticaret Komisyonu'nun art arda soruşturmalar açması Youtube'u platformunda yeni değişiklikler yapmaya zorluyor.

800 BİN VİDEOYU SİLDİ

ABD'de Çocuk Verilerinin Korunması Kanunu uyarınca çocuklar ticari olarak sömürüden uzak tutulmalı. Youtube'un bu hususta ceza almaktan korktuğu için hedefli reklamları göstermeme kararı aldığı ifade ediliyor.

Youtube bu sene içinde 800 bin videoyu çocukların izlemesi sakıncalı olduğu gerekçesiyle platformundan kaldırdı.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Teknoloji Haberleri