Türkiye'de İlk Kruvaziyer Üretimine Başlandı

Yalova'daki Tersaneler Bölgesi'nde henüz adı bilinmeyen bir firma 4 adet kruvaziyer gemi siparişi aldı. Bu gelişmeyle Türkiye’de ilk kez Kruvaziyer sınıfı gemi üretilecek.

Türkiye'de İlk Kruvaziyer Üretimine Başlandı

Yerli ve milli üretimde büyük atılımlar yapan Türkiye’de ilk kruvaziyer sınıfı gemi yapımına da başlandı. Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl Uzun, bölgelerdeki tersanelerde 4 adat kruvaziyerin üretimine adım atıldı.

“DÜNYADAN ÖNDEYİZ”

Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl Uzun, tesislerdeki üretime ilişkin Uzun, şu bilgiyi verdi:

"Dünyanın en büyük balıkçı gemileri bölgemizde inşa ediliyor. Yine özel gemiler, feribotlar, elektrik tahrikli gemiler olmak üzere çok spesifik gemiler üretiliyor. Türkiye'de, Uzak Doğu'daki gibi büyük tonajlı gemiler yapılmıyor ama çok özel tip gemiler inşa ediliyor. Yani yükte hafif, pahada ağır gemiler ve hepsinde birbirinden farklı özel işler yapılıyor. O nedenle dünyadan bu bakımdan farklıyız, biraz da öndeyiz.

İLK DEFA KRUVAZİYER GEMİ İNŞAATINA BAŞLANDI

Türkiye'de ilk defa kruvaziyer gemi inşaatına başlandı. Bu Türkiye'miz için çok önemli. Bugüne kadar her türlü gemiyi inşa etmemize rağmen büyük yolcu gemileri yapılmıyordu. Türkiye çok şükür bölgemizdeki bir tersanemizin 4 yolcu gemisi siparişi almasıyla kruvaziyer gemi üretimine de adım atmış olduk."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR