Türkiye Son 5 Yılda Akıllı Telefonlara 13 Milyar Dolar Ödedi

Teknoloji denildiğinde günümüzde aklımıza ilk olarak akıllı telefonlar geliyor. Hem sürekli elimizin altında ve hem de en çok işlemi yapabildiğimiz bu cihazlar konusunda halen daha çok tüketici konumundayız. Geçtiğimiz yıl Türkiye 1,8 milyar dolarlık cep telefonu ithalatı gerçekleştirdi.

Türkiye Son 5 Yılda Akıllı Telefonlara 13 Milyar Dolar Ödedi

Türkiye Son 5 Yılda Akıllı Telefonlara 13 Milyar Dolar Ödedi

Türkiye 2015-2019 yılları arasında dışarıdan 61 milyon telefon satın aldı ve bunlara yaklaşık 13 milyar dolar ödedi. Son iki yıldır sert bir düşüş yaşanmasına rağmen son 5 yıla bakıldığında ortalama halen çok yüksek görünüyor.

Türkiye, böylece son beş yılda satın alınan ortalama her bir cep telefonu için ortalama 210 dolar ödeme yapmış oldu. 2019'da ortalama 152 dolardan 12 milyon 124 bin cep telefonu ithal edilirken 2018'de ise 9 milyon 820 bin telefona ortalama 200 dolardan 1 milyar 966 milyon dolar harcandı.

Satın alınan ülkeler çoktan aza incelendiğinde ise son yıllarda gerçekleştirdiği teknolojik ve yazılımsal yatırımlarla bu alandaki başarısını hızla yükselten Çin, cep telefonu ithalatının en fazla yapıldığı ülke olarak zirvede yer aldı. Çin'i yine Uzak Doğu ülkelerinden Vietnam, Güney Kore ve Tayvan takip etti.

Tüm bu satın alımlara karşılık ise Türkiye’nin ürettiği akıllı telefonlar bulunuyor ve küresel pazarda rekabet ediyor. Bunların başında General Mobile, Vestel, Casper gibi markalar bulunuyor.

5 yıllık aynı dönem ortalamasına bakıldığında sadece 189 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yine aynı dönemde 2 milyon 663 bin adet telefon satmış oldu. Satmış olduğu telefonların adet başına düşen ortalama fiyatı ise yaklaşık 90 dolar olarak kayıtlara geçti.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz