İzinsiz Kullanılan Drone’lar İçin Para Cezası Uygulanacak

Günümüzde insansız hava araçları olarak da bilinen drone teknolojilerindeki gelişmeler devletlerin yeni önlemler almasını gerektiriyor. Kişisel ve ulusal güvenliğin sağlanmasını amaçlayan bu önlemler doğrultusunda ülkemizde de yeni bir tebliğ Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

İzinsiz Kullanılan Drone’lar İçin Para Cezası Uygulanacak

İzinsiz Kullanılan Drone’lar İçin Para Cezası Uygulanacak

 

Yürürlüğe giren kanun kapsamında, idari para cezalarının her takvim yılı başından geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında artırılacağı, 2019 yılı için yeniden değerleme oranının yüzde 22,58 olarak tespit ve ilan edildiği belirtildi.

Buna göre, kanunun, ruhsat, bilgi ve belge verilmesi, posta taşıması, değişikliklerin bildirilmesi, sivil hava araçlarının tescili, pilotların yeterlilik belgesi ile kaptanın yetki ve sorumluluklarına ilişkin hükümlerine aykırı davrananlara kesilecek para cezası 3 bin 182 lira ile 31 bin 905 lira arasında belirlenecek.

Kanunun ruhsata uyma zorunluluğu, uçuş tarifeleri, sicil kayıtlarına ilişkin hükümleri bulunuyor. Bu hükümlere aykırı davranışta bulunanlarla ve alınan tedbirlere uygunsuz hareket edenlere ise 1586 liradan 31 bin 905 liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Drone’lara Uygulanacak Cezalar

Diğer taraftan tebliğle insansız hava araçlarınaa ilişkin aykırılıklarda uygulanacak para cezaları da belirlendi.

Bu araçlarını Genel Müdürlük tarafından oluşturulan kayıt sistemine kaydetmeyenlere verilecek para cezası 9 bin 13 lira olarak tespit edildi. Kayıt sırasında gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar veya veri girişi yapanlara da 18 bin 25 lira idari para cezası uygulanacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara aykırı olarak veya mülki idare amirlerince tespit edilen alanlar dışında İHA uçuran kişiler ile Genel Müdürlüğün İHA'larla ilgili koyduğu kurallara ve bu kapsamda sivil havacılığı düzenlemek maksadıyla alacağı önlemlere uymayanlara da 1803 liradan 18 bin 25 liraya kadar idari para cezası verilecek.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz