Google Huawei'nin Android Lisansını İptal Etti

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Çin merkezli teknoloji devi Huawei’yi ‘kara listeye’ aldığını açıklaması sonrası , Google, Huawei ile işbirliğini bitirdiğini duyurdu. Yeni çıkacak Huawei akıllı telefonların, bazı Google uygulamalarına erişimi olmayacak ve bazı güncellemeler yapılamayacak.

Google Huawei'nin Android Lisansını İptal Etti

ABD'li yazılım ve teknoloji devi Alphabet'e bağlı olan Google, ABD devletinin kara listeye aldığı Çinli telekom ekipmanı üreticisi Huawei ile ekipman ve yazılım alışverişi gerektiren işlerini askıya aldı.

ABD yönetimi Perşembe günü dış ticaret yasağı listesine telekom ekipmanının yanı sıra cep telefonu da üreten Huawei'yi ekledi. Huawei artık ABD'de üretilen yazılım ve ekipmanı son derece sınırlı koşullarda kullanabilecek.

Huawei'nin ürünlerinin ve faaliyetlerinin ABD devletinin getirdiği yasaktan ne ölçüde etkileneceği bilinmiyor.

 

HUAWEİ'NİN GOOGLE UYGULAMALARI İÇİN LİSANSI SONA ERDİ

Konuya ilişkin uzman bir kaynağın dün aktardığı bilgiye göre, yeni yazılım yüklemek isteyen Huawei cep telefonu kullanıcıları, bundan böyle sadece açık kaynak lisansına sahip Google yazılımlarını kullanabilecek.

Yeni Huawei telefonların Android işletim sistemini kullanan tipleri, aralarında Google Play Store, Gmail ve YouTube'un da bulunduğu yazılımlara erişimi kesilecek.

Huawei bundan sonra Android'in sadece açık kaynak versiyonunu kullanabilecek ve Google'ın kendisine özgü yazılımlarına ve hizmetlerine erişemeyecek. Telefonunda hali hazırda Google yazılımları olanlar ise bunların güncellemelerini kullanabilecek.

Google sözcüsü, "Şu anda hizmetlerimizi kullanan kişiler, Google Play ile Google Play Protect güvenlik hizmetlerini, hali hazırda var olan Huawei ekipmanlarında kullanabilecekler" dedi, ancak herhangi detay açıklamadı.

Kaynak, ABD'nin ticaret yasağından hangi yazılım ve hizmetlerin etkilendiğini tespit etmek için Google içinde çalışmaların sürdüğünü belirtirken. Huawei sözcüsü de ticaret yasağının etkisini değerlendirdiklerini söyledi.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Teknoloji Haberleri