Dünyanın En Büyük Uçağı İlk Uçuşunu Yaptı

117 metre kanat açıklığına sahip, 226 tonluk dünyanın en büyük uçağı Roc, ABD'den havalandı. 150 dakika süren test uçuşu, uçağı geliştiren Stratolaunch firmasına göre sorunsuz şekilde gerçekleşti.

Dünyanın En Büyük Uçağı İlk Uçuşunu Yaptı

Uçuş, sorunsuz gerçekleşti.

Dünyanın en büyük uçağı ilk kez havalandı. Roket fırlatma şirketi Stratolaunch tarafından geliştirilen 117 metre kanat açıklığına sahip 226 tonluk Roc isimli uçak, Kaliforniya'daki Mojave Havalimanı’ndan ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

150 DAKİKA SÜRDÜ

Uçuş, roketleri havadan yörüngeye fırlatmak için tasarlanan uçak için kritik ilk deneme uçuşu oldu. 150 dakika süren açılış uçuşunun ardından uçak güvenli bir şekilde yere iniş yaptı. Çift gövdeli Stratolaunch, gezegenin etrafındaki yörüngeye fırlatacak roketleri bırakabilecek şekilde tasarlandı. Şirket, Pegasus XL roketini uzaya göndermek için Stratolaunch'ı kullanmayı planlayan en az bir müşteri olan Northrop Grumman'la anlaşma imzaladığını açıkladı. 

"DUYGUSAL BİR ANDI"

Stratolaunch CEO'su Jean Floyd, yaptığı açıklamada, “Kişisel olarak bu görkemli kuşun uçuşunu izlemek benim için duygusal bir andı” derken, test uçuşunun pilotu Evan Thomas ise, “Uçuşun kendisi pürüzsüzdü, bu tam olarak istediğimiz ilk uçuştu” ifadelerine yer verdi.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Teknoloji Haberleri