26 Ağustos 2019
  • Istanbul 25°
  • Ankara 19.44°
  • Izmir 26°
İmsak 04:45
Güneş 06:17
Öğle 13:11
İkindi 16:55
Akşam 19:55
Yatsı 21:21
BIST97.149
Dolar5,8179
Euro6,4883
Altın288,52

Borcu Olan ve Taksitleri Ödenmeyen Telefonlar İletişime Kapatılacak

Nakit ihtiyacını gidermek için taksitle telefon alıp, kutusunu bile açmadan başka şubeye satanlar için önlem geliyor. Yeni yasa ile borcu olan ve taksitleri ödenmeyen telefonlar iletişime kapatılacak.

Borcu Olan ve Taksitleri Ödenmeyen Telefonlar İletişime Kapatılacak

Borcu Olan ve Taksitleri Ödenmeyen Telefonlar İletişime Kapatılacak

Ekonomik düzenlemelerin de içerisinde olduğu "torba yasa" Meclis'ten geçti. Kanunda, cep telefonu alım satımı ile alakalı çok önemli düzenlemeler var. Bunlardan biri de GSM şirketleri tarafından yetkilendirilmiş bayilerden taksitle alınan cep telefonları.

Önce, bu düzenlemeye bir göz atalım. Buna göre, Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'ne ( MCKS) kayıtlıyken elektronik kimlik bilgisi kopyalanmış gerçek cihazlar ve mobil haberleşme hizmeti veren işletmeciler tarafından finansman borcu olduğu bildirilen cihazlar, borcun sürdüğü müddetçe yalnızca eşleştirme yapılan abone numaralarıyla kullanılmak için kullanıma açılacak. İşletmeciler finansman borcu ödenen cihazları, eşleştirme yapılan numara sınırının kaldırılmasını teminen MCKS'ye haber verecek.

AL SAT VE NAKİT YARAT DÖNEMİ KAPANACAK

Peki, bu ne manaya geliyor? Bazı vatandaşlar, nakit ihtiyaçlarını gidermek ve günlük nakit yaratmak için 12 veya 24 ay taksitle aldığı yüksek tutarlı, yeni nesil cep telefonlarını, ambalajını dahi açmadan bir başka bayiye veya internet üstünden 1000 TL'ye dek indirimle satıyordu. Yeni kanun ile borcu olan ve taksitleri ödenmeyen telefonlar iletişime kapatılacak. Abone, cihazı borç veya taksit döneminde başka birine satamayacak. Bu şekilde, cep telefonu ile nakit yaratmanın haricinde dolandırma amaçlı girişimlerin de önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Teknoloji Haberleri