Adil Kullanım Kotası Kalktı, Bundan Sonra İnternet Yavaşlamayacak Tamamen Kesilecek

İnternet kullanımında Adil Kullanım Kotası'nın kaldırılması ile beraber yeni düzenlemeler de geldi. Buna göre kullanıcı paketini aşarsa artık hızı düşmeyecek, interneti tamamen kesilecek.

Adil Kullanım Kotası Kalktı, Bundan Sonra İnternet Yavaşlamayacak Tamamen Kesilecek

Adil Kullanım Kotası Kalktı, Bundan Sonra İnternet Yavaşlamayacak Tamamen Kesilecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) internette adil kullanım kotasını (AKN) kaldırmasının sonrasında yeni paket fiyatları da kesinleşmeye başladı. Türk Telekom, internet servis sağlayıcı (İSS) firmalara "Al-Sat Paket/Tarife Revizyonu" başlığıyla yeni toptan fiyat listesini dün yolladı. Eğer BTK bu listeyi kabul ederse, artık İSS'ler Türk Telekom'dan aldıkları toptan fiyata yüzde 5 Özel İletişim Vergisi ve yüzde 18 KDV ekleyerek, yeni fiyatlardan satışa çıkacak.

Türk Telekom'un listesinde toptan fiyatlar şu şekilde sıralanıyor: 8 Mpbs hızındaki internetin fiyatı 51,61, 16 Mpbs 59,52, 24 Mpbs 73,35 Mpbs 99,60, 50 Mpbs 109,63, 100 Mpbs ise 146,30 TL.

EN DÜŞÜĞÜ 60 LİRA

Sözcü'nün haberine göre, yeni uygulamada satışı durdurulan AKN'li paketi kullanan aboneler 1 Nisan'a dek mevcut hızlarında limitsiz olarak hizmet verecek fakat Nisan ayından sonra paketleri "kotasında duran"a dönüştürülecek. Yani 2018 süresince avantajlı fiyatla hizmet alan aboneler, 8 Mpbs'lik en düşük pakete yaklaşık 60 lira vermek zorunda olacak. Paketi bittiği zaman ise eskiden olduğu gibi hızı düşmeyecek, interneti bütünüyle kesecek. Bu durumda ilave paket önerilecek olan abone eğer bunu kabul etmezse en az 90 lirayı gözden çıkararak 44 Mpbs'lik pakete geçmek mecburiyetinde kalacak.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz