TCMB Başkanı Erkan’dan İstanbul sitemi: Biz ev bulamadık müthiş pahalı

Merkez Bankası Başkanı Erkan, uyguladıkları para politikaları hakkında ‘’Yeterince kemer sıktık’’ ifadelerini kullandı. Kira fiyatlarının artışına da değinen Erkan, "Biz ev bulamadık, müthiş pahalı. Annemlere yerleştik" dedi.

16.12.2023-12:30 - (Son Güncelleme: 16.12.2023-17:28)

Gündeme dair kritik açıklamalarda bulunan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, enflasyonla mücadelenin sürdüğünü ifade etti. 

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlayan Erkan, enflasyonun 2024 yılının ilk çeyreğinden itibaren genel bir düşüş yaşamaya başlayacağını kaydetti.

Yeterince kemer sıktık

Merkez Bankası'ndaki döviz artışıyla ilgili de konuşan Erkan, şunları söyledi: 

"Dolara müdahalemiz yok. Müdahale olsa rezerv bu kadar artmaz.

Vatandaş zaten daha ne kadar kemer sıkacak ki? Sıktık, yeterince de sıkı olduğumuzu düşünüyoruz. Parasal sıkılaşmanın sonuna geldik. Bu bir müddet korunmalı."

Başkan Erkan

Kira fiyatlarındaki artış yavaşladı

Kiralarda da artışın yavaşlandığını ifade eden Erkan, "Tüm bunlar para politikasının çalışmaya başladığını gösteriyor" diye konuştu. 

Erkan, ulaşım ve yemek gibi hizmet gruplarında 2024 sonunda da fiyat artışı yavaşlaması olacağını kaydeden Erkan, "Kira ve eğitim gibi gruplarda biraz daha yavaş olacak" ifadelerini kullandı. 

Müthiş pahalı

Merkez Bankası Başkanı, kiralardaki yüksek fiyatlar hakkında ise şu açıklamalarda bulundu: 

"Kiralarda Türkiye'ye özgü bir artış var. Bir insanın 10 evi olmamalı, 10 insanın bir evi olmalı. İstanbul, Manhattan'dan pahalı olur mu? Biz İstanbul'da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz."

Marketlere çok sık gittiğini belirten Erkan, sözlerine şöyle devam etti: 

"Ama beni tanıyamıyorlar. Saçımı topluyorum, at kuyruğu yapıyorum. Eşofmanlarımı da giyiyorum. Kimse tanımıyor. Bütün marketlere gidiyorum. Ucuz ürün satanlara da pahalı ürün satanlara da."

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal