TCG Sancaktar gemisi Hatay’a ulaştı: Sahra Hastanesi olarak kullanılacak

6 Şubat günü gerçekleşen deprem için tüm ülke seferberlik halinde. Alınan son bilgilere göre TCG Sancaktar Gemisi, Hatay İskenderun Limanı’na ulaştı. Gemi Sahra Hastanesi olarak hizmet verecek.

09.02.2023-16:57 - (Son Güncelleme: 09.02.2023-17:42) TCG Sancaktar gemisi Hatay’a ulaştı: Sahra Hastanesi olarak kullanılacak

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre, Türkiye Cumhuriyeti Gemisi (TCG) Sancaktar ve Bayraktar, Hatay’ın İskenderun Limanı’na ulaştı. MSB’den yapılan açıklamada geminin Sahra Hastanesi olarak depremde yaralananlara hizmet vereceği bildirildi.

Sahra Hastanesi olarak kullanılacak

CNN Türk Muhabiri Burçak Bozkuş geminin içini görüntülerken, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Dün gece İskenderun Limanı’na Deniz Kuvvetleri’ne bağlı TCG Sancaktar gemisi yanaştı. Sahra Hastanesi olarak hazırlandı.

Deniz Kuvvetleri’ne bağlı gemi sahra hastanesi olarak hazırlandı. İçerisinde Deniz Kuvvetleri, UMKE ekipleri var. Dün gece birçok iş makinesi ve yardım malzemesiyle İskenderun’a yanaştı.

TCG Gemisi Hatay İskenderun

Kalanlar da dağıtılmak üzere hazırlandı ve bu hastane buradaki depremzedelere hizmet için bu alana geldi.

Gemiyi 3 alana bölmüşler ilk alan yeşil alan. 3 kategoriye ayrılmış yeşil alan, sarı alan, kırmızı alan. Yeşil alan ayakta tedavi için hazırlanan alan, daha az yara almış hastalar için hazırlanan alan. 120 yatak kapasitesi var. Gerektiğinde 500’e kadar kapasitesi çıkabiliyor. Birkaç saat içerisinde hasta alımına başlayacak. İş makineleri ile dün gece hazırlandı. Daha az hasar almış kendini daha iyi hisseden hastaların tedavisi bu alanda yapılacak.

Hastaların durumuna göre alanlar var

İkinci alan sarı alan, biraz daha ağır bilinç durumunu biraz daha kaybetmiş ama kendinde olan, iletişim kurulabilen hastalar için hazırlanmış bir alan. Malzemeler, teknik ekipler, pek çok imkan burada sağlanmış durumda.

Kırmızı alan, burası en tehlikeli hasta grubu için hazırlandı. Ağır hasarlı, saatlerdir enkaz altında kalmış iletişim kurulamayan hastalar için hazırlanmış bir alan, burada solunum cihazı aleti var. Kalbin durma durumunda kullanılan cihaz bu alanda. İlaç teknik ekip, teknik malzeme bu sahra hastanesinde kırmızı alanda yerini almış.

Bir röntgen cihazı var her türlü röntgenin çekilebilmesi için hazırlanmış bir alan, aynı zamanda kan gazı ve hemogram ölçümleri yapılacak.

TCG Gemisi Hatay İskenderun-1

İhtiyaç halinde röntgen çekilecek

Ameliyathane var. 2. kata ameliyathanenin olduğu kata giriş yapıyoruz. Bu alanda ilk muayeneden sonra uygun anestezi belirlenecek. Bir röntgen odası daha mevcut gerekirse röntgen çekilecek.

Ameliyathane hemşiresi hazır bir şekilde bekliyor. Sıhhiye askerleri bekliyor. Tıbbi sarf malzemeleri, gerekli örtüler, ilaçlar hepsi hazır bir şekilde bekliyor. Hastaları birazdan alacaklar, burası iki katlı.

Gerekli durumlarda kullanılabilmesi için bir yoğun bakım ünitesi var. Cerrahi yoğun bakım ünitesi alanı hazırlandı. 10 yataklı burası."

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal