TBMM Başkanı Kurtulmuş, Fildişi Sahili dönüşü notlarını gazetecilerle paylaştı!

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, İslam İş birliği Parlamenter Asamblesi (İSİPAB) 18'inci Konferansı'na katılmak ve resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği Fildişi Sahili'ne gitti. Dönüş yolunda ise uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

07.03.2024-18:04 - (Son Güncelleme: 07.03.2024-18:04) TBMM Başkanı Kurtulmuş, Fildişi Sahili dönüşü notlarını gazetecilerle paylaştı!

Numan Kurtulmuş, Fildişi Sahili'nde yoğun programlar gerçekleştirdiklerini, Cumhurbaşkanı Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara'nın kabulünde iki ülke arasındaki ilişkilerin ele alındığını belirtti ve bu ülkenin Batı Afrika'daki en önemli ülkelerden birisi olduğunu söyledi. Ayrıca Fildişi’nin Türkiye’nin yatırımlarını önemsediklerini ifade ederek, savunma sanayisinden inşaat sektörüne kadar birçok alanda Türkiye ile iş birliğine hazır olduğuna işaret eden Kurtulmuş, faydalı görüşmelerin yapıldığını dile getirdi.

Enerji alanındaki büyük yatırım yolda!

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Fildişi Sahili dönüşü notlarını gazetecilerle paylaştı!

Görüşme sonucu tutulan notları ilgili bakanlara aktaracağını bildiren Kurtulmuş, enerji alanında büyük bir yatırımın gerçekleştirileceğini belirterek, "Bir Türkiye firması enerji alanında burada büyük yatırım yapacak, tek başına o yatırım aşağı yukarı 1,5 milyar dolar seviyesinde. Burada enerji santrali kuruyorlar ve eğer bu santralin kurulumu gerçekleşirse bütün ülkenin enerji ihtiyacının üçte biri karşılanmış olacak. Savunma sanayisinde işbirliğine son derece açık olduklarını görüyoruz. Özellikle ülkenin kuzey bölgelerindeki sınır güvenliği bakımından birçok alanda Türkiye'nin ürettiği ürünlere ihtiyaçları var. Bunları söylüyorlar. Güven ve istikrarı en temel meseleleri olarak görüyorlar." değerlendirmesinde bulundu. Afrika ziyaretlerinde Türkiye'nin temel politikasını anlattıklarını ifade eden Kurtulmuş, "Temel yaklaşım, 'gelin biz size öğretelim' değil 'gelin elinizi uzatın, hep beraber kalkınalım...' Kazan kazan prensibi çerçevesinde hangi alanlarda iş birliği yapılacaksa bunları gerçekleştirmek ve Afrika'nın daha güçlü kalkınmasını temin etmek’’ şeklinde konuştu.

‘‘Safları sıkılaştırmak gerekiyor!’’

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Fildişi Sahili dönüşü notlarını gazetecilerle paylaştı!

İSİPAB'ın 18'inci Konferansı'nın da önemli olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, burada da insanlığın sabrının taştığını, İsrail'e karşı bütün tedbirlerin alınması gerektiğini ifade ettiklerini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: "Güney Afrika'nın başvurusu üzerine Uluslararası Adalet Divanı'ndaki ara kararın Filistin davası bakımından yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu, bundan sonra daha fazla safları sıklaştırarak büyük bir mücadele dönemine hazır olmamız gerektiğini ifade ettik. Üç konunun altını çizdik; bunlardan birisi, Siyonist rejimin ve Netanyahu hükümetinin uluslararası alanda yalnızlaştırılması. İkincisi, uluslararası alanda oluşmaya başlayan ve çok hızlı, pozitif anlamda gelişen insanlık cephesinin tahkim edilmesi; yani dünyanın her yerinde vicdan ve insaf sahibi insanlarla işbirliğinin arttırılarak uluslararası kamuoyunda ciddi bir baskının İsrail üzerine ve İsrail dostları üzerine oluşturulması. Üçüncü alan da İslam ülkelerinin maalesef dağınıklığı, parçalanmışlığı, iradesizliği, kararsızlığı… Bundan da süratle soyutlanarak saflarımızı sıklaştırmamız ve ortak hareket etmemiz gerektiğini ifade ettik. Bu üç alandaki çalışmaların, önümüzdeki dönemin, İslam ülkeleri açısından ana gündemi olması gerektiği konusunda anlattıklarımızın hüsnükabul gördüğünü müşahede ettim."

Fildişi İsrail’e karşı sert tepkisini ortaya koydu!

İsrail’in onlar içinde gündemde olduğunu ve Fildişi Sahili'nin, İsrail'in saldırganlığı karşısında temkinli yaklaşımlarının olduğunu söyleyen Kurtulmuş, "Saldırının başladığı ilk zamanda birçok ülke için kendi kamuoylarında açıkça İsrail'i eleştirmek neredeyse mümkün değildi. Fildişi Sahili Meclis Başkanı, İSİPAB toplantısında çok açık, çok net bir şekilde İsrail'i kınayan, bu saldırganlığın durdurulmasının gerekli olduğunu ifade eden sözler söyledi. Hem de o sözler, ertesi gün ilk sefer belki de bu kadar net İsrail aleyhtarı cümleler olarak buradaki gazetelerin manşetine çıktı. Dolayısıyla artık hakikaten insanlık, böylesine büyük bir saldırganlığı taşıyamıyor. Güçlü sesle söyleyemeyen ülkeler de var. Türkiye güçlü olduğu için bunları söyleyebiliyor, gündeme getirebiliyor gibi bir yaklaşım içerisindeler" şeklindeki görüşleri kamuoyuyla paylaştı.

‘‘Türkiye bölgede güçlü bir konuma sahip!’’

Çeşitli ziyaretlerde bulunan Kurtulmuş, Türkiye Maarif Vakfının okulunu, Grand Bassam Kız Yetimhanesini ziyaret ettiklerini ifade eden Kurtulmuş, yetimhaneye Türkiye'nin de katkıda bulunduğunu belirtti. Numan Kurtulmuş, ziyaretler sırasında kullandığı aracın önündeki Türk bayrağını gören çok sayıda vatandaşın kendisine el salladığını ve bunun da başka bir duygu olduğunu ifade etti. Türkiye'nin, kültürel ve diplomasi kurumlarının bölgede bir gücünün oluştuğunun altını çizen Kurtulmuş, TİKA'nın çalışmalar yürüttüğünü, ‘Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın burslarından faydalananların olduğunu anlattı.

Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal